Budapest anno


- 2019. január 28., 12:29

Néha rácsodálkozunk, néha természetesnek vesszük, de még amikor nem foglalkozunk vele, csak átutazunk rajta, a szívünk mélyén akkor is érezzük, hogy különleges, és valahogy több, mint egy átlagos európai főváros. Ha így érzünk, ezzel nem vagyunk egyedül, hiszen Európa szíve, a Duna gyöngye, a szabadság és a termálfürdők fővárosaként Budapest egy olyan város, amely Európa leglátogatottabb, a legidillibbnek tartott, és a leginkább kedvelt világvárosainak toplistáján szerepel. De még ha úgy gondoljuk, jól ismerjük múltja és jelene akkor is tartogathat számunkra meglepetéseket: ilyen lehet például a világhírű budai borok és eltűnésük, a palotanegyed létrejöttének, és a „villámfény-reklám” bevezetésének története! Köztudott, hogy a világon elsők között megépített elektromos földalatti vasúttal Budapest egycsapásra a nagyvárosi közlekedésfejlesztés élvonalába került. Hogyan lehetséges mindez? A héten budapesti sikertörténetek példáin keresztül keresünk válaszokat ezekre a kérdésekre.

A fejlődés nem állhat meg! – tartja a mondás, a gyakorlatban mégis azt tapasztaljuk, hogy időnként megáll. A változás – ha a maga útját járja – néha jó, néha rossz irányba tart, de – úgy tűnik – az állam beavatkozása nélkül sokszor teljesen leáll. Bizonyos változások esetében a szerencsésen alakuló körülmények (például a Rákos árok feltöltődése) és sajnos néha a balszerencse is szerepet játszik. (Például a budai borok eltűnése esetén.) A múltban történt radikális városfejlődés eléréséhez a vezető egyéniségek, a grandiózus elképzelések és az állam beavatkozásán túl szükség volt a nagy kockázatokat vállaló és nagy tőkével rendelkező befektetőkre, és a vállalkozó szellemű üzletemberek munkájára éppúgy, mint az átlagpolgárok személyes áldozataira.

Rekordok a MaNDA adatbázisából

Több melléklettel a publikáció teljes szövege a MaNDA adatbázisában található: Budapest anno

MaNDA adatbázis

A magyarországi múzeumok, könyvtárak, levéltárak, magángyűjtemények, civil szervezetek, kulturális- és oktatási profilú intézmények digitalizált kulturális javait egy közös felületen publikáló, nyilvános online gyűjtemény. Az adatbázisnak célja a digitalizált értékek gyűjtése, rendszerezése, és a szerzői jog keretei között a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tétele.