Magyar eastern – Történetek a betyárságról


- 2017. november 24., 3:24

A 18. század hajnalán új „mesterség” űzői jelentek meg a magyar ugaron, a betyárok. Nagy hatással voltak a korabeli és későbbi kultúrtörténetre egészen napjainkig, a népművészetre; népművészeti motívumokat, népdalokat, népballadákat ihlettek meg. A szegénylegények szerepe máig vitatott: magyar Robin Hoodok vagy túlértékelt bűnözők voltak?

A betyárok főként a 19. század kósza rablói voltak, akiket a mai napig tartó kultusz és érdeklődés jellemez. Kelet-európai banditák, a társadalom perifériájára szorult kilátástalanok, az emberek rajongására érdemes hősök vagy gyilkos haramiák voltak ezek a kalandos életű szegénylegények? Kiállításunkban ezeket a felvetéseket tanulmányozzuk, illetve rácsodálkozunk betyárlegendáikra.

Partnereink digitalizálási munkáinak köszönhetően szembenézhetünk néhány zsivánnyal, betekinthetünk búvóhelyükre, és megcsodálhatunk betyármotívumokkal díszített népművészeti tárgyakat és betyártematikájú képzőművészeti alkotásokat.

Rekordok a MaNDA adatbázisából

Több melléklettel a publikáció teljes szövege a MaNDA adatbázisában található: Magyar eastern – Történetek a betyárságról

MaNDA adatbázis

A magyarországi múzeumok, könyvtárak, levéltárak, magángyűjtemények, civil szervezetek, kulturális- és oktatási profilú intézmények digitalizált kulturális javait egy közös felületen publikáló, nyilvános online gyűjtemény. Az adatbázisnak célja a digitalizált értékek gyűjtése, rendszerezése, és a szerzői jog keretei között a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tétele.