TENGERRE MAGYAR! SOROZAT

A megtorpedózott Wien, a szétvágott Monarch és a rommá lőtt Zenta

A megtorpedózott Wien, a szétvágott Monarch és a rommá lőtt Zenta

- 2019. július 4. 11:02

De még mielőtt tovább lépnénk a flottafejlesztési történetben nézzük meg mi lett a Bécs és a Monarchia csatahajók sorsa. És akkor már a Zenta cirkálót se felejtsük el, ahonnan leadták 1918. augusztus 8-án a tengeri háború első lövéseit.

Az SMS Wien és az SMS Monarch közül az előbbi volt az idősebb, 1895. május 9-én bocsájtották vízre a polai Arzenálban. Majdnem 35 kilométert tudott megtenni óránként a helyenként 250-270 milliméteres páncélzatában. Fő fegyverzete pedig a két, 260 fokban forgatható toronyban elhelyezett négy, 24 centiméteres Krupp-ágyú volt. Aktív szolgálata alatt négy főtisztnek is volt a zászlóshajója, majd a Nagy Háború kitörése előtt egy évvel nyugdíjazták, a Hajósinas Iskola költözött a fedélzetére. Aztán 1914 márciusában az inasok helyett jöttek az altisztek, majd jött a háború is. 1914 nyarán és őszén az Adria déli részén tartotta a frontot a franciákkal és az angolokkal szemben, közben lőtte a montenegrói állásokat is. 1916 szeptemberétől a Cattarrói-öbölben horgonyzott, és 1918 február elsején matrózai is a lázadók között voltak. Ezután a tengeralattjárósoknak szolgált pihenőül, majd 1919 januárjától délszláv tengerészek laktak rajta. 1920-ban Anglia kapta meg a Monarchiát is, sorsa pedig testvéreihez hasonlóan a szétbontás és a beolvasztás lett.

Légvédelmi ágyú tűzkésszé tétele (Magyar Ferences Könyvtár és Levéltár CC BY)

Öccse, a Bécs legalább „harcban” esett el, az 1895. július 6-ától úszó, a testvéreivel megegyező fegyverzettel és sebességgel bíró hajót egy olasz MAS torpedózta meg a trieszti kikötőben. Az első útja amúgy Viktória királynő uralkodásának 50. évében Angliába vezetett, majd a tisztelgés után 1906-ig szolgált, aztán tartalék lett belőle. 1912-ben tűzérségi kiképzőhajó volt, a háború kirobbanása után a szerb parti ütegeket lőtte. 1917 augusztusában az olaszok által szorongatott Trieszt védelmére rendelték, de december 10-én a MAS-9-es átvágván a kikötőt védő drótköteleket, két torpedót küldött az oldalába. Tíz perc alatt süllyedt el és 1925-ig a gerincével felfelé feküdt 15 méter mélyen. Aztán kiemelték, a benne talált 25 holttestet pedig közös sírba helyezték.

A vitéz Zenta (Wikipédia)

A tenger fenekére került, de ott is maradt a Zenta cirkáló, amely azokat a bizonyos első lövéseket leadta. A cél Antivari kikötője volt, a Zenta aztán nyolc nap múlva az Ulan rombolóval együtt belefutott egy 17 angol és francia hajóból álló kötelékbe. Az Ulan menekülőre fogta, a cirkáló viszont lassú volt, csak 20 csomót tudott, tehát inkább felvette a harcot. Pachner Pál kapitány pedig visszautasította a megadási felszólításokat is. Így aztán körbevették és a sortüzek hatására percek alatt megbénult, majd el is süllyedt. 173 embernek lett a koporsója. A vízbe kerülteket az ellenfél ezen esetben nem szedte össze, öt órát kellet úszniuk, már aki ezt bírta, a montenegrói partokig. Ahol aztán ráadásul még fogságba is kerültek.

Borító: Az SMS Wien 25 embernek volt a koporsója (Wikipédia)