Amikor Apponyi Albertet Don Quijoteként lépett fel

Amikor Apponyi Albertet Don Quijoteként lépett fel

- 2021. február 17. 9:52

Maskarában címmel rendezett új, virtuális kiállítást a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM); a keddtől elérhető, online tárlat elsősorban 19. század végi magyar közéleti személyiségek jelmezben készült portréiból válogat.

A MNM Történeti Fényképtárának portrégyűjteménye számos, a politikai, gazdasági és kulturális élet szereplőit ábrázoló eredeti fényképfelvételt őriz. Több mint 15 ezer személyről csaknem 40 ezer fotográfia található a kollekcióban, hivatásos, amatőr vagy privát fényképezők alkotásai, amelyek műteremben vagy valamilyen esemény alkalmával készültek, emlékeztet a Nemzeti Múzeum közleménye. Mint a múzeum felidézi, a 19. század második felében nemesek és polgárok nemcsak a farsangi mulatságok idején öltöztek jelmezbe, hanem más alkalmakkor is. Bálokon, magán-összejöveteleken, gyermekzsúrokon gyakran mutattak be élőképeket, amelyeken történelmi alakok, neves színdarabok szereplői vagy elképzelt figurák, ismert festmények alakjai elevenedtek meg.

Apponyi gróf fotója (Göcseji Múzeum CC BY-NC-ND)

A divatos jelmezes mulatságok olykor politikai tartalommal telítődtek, olykor jótékonysági célokat szolgáltak, máskor csak az önfeledt szórakozás alkalmai voltak – áll a közleményben. A https://museumapgallery.hu/index.php/kiallitasok/item/201-maskaraban linken elérhető, online kiállítás a Történeti Fényképtár gyűjteményében található fotográfiák közül neves személyek jelmezes képeiből válogat – kis kitekintéssel a 20. századra is – , az érdeklődők így megtekinthetik például Apponyi Albertet Don Quijoteként, a fiatal Teleki Pált 17. századi jelmezben vagy Apponyi Geraldine-t Pucinni Bohéméletének hősnőjeként.
(mti)
Borító: Teleki Pál most „munkaruhában” (Balatoni Múzeum CC BY-NC-ND)