Arany János aláírása: könyvkuriózumok online árverése

Arany János aláírása: könyvkuriózumok online árverése

- 2021. február 15. 9:38

A www.antikvarium.hu „Dedikált könyvek árverés” sorozata tehát 2021-ben is különleges tételekkel jelentkezik – immár 12. alkalommal. A rendkívüli dedikált vagy autográf bejegyzéssel ellátott könyvek aukcióján az eddig kialakult szabályok szerint most is 223 tétel szerepel számos irodalomtörténeti kuriózummal, bibliofil kiadvánnyal és kordokumentummal, továbbá seregnyi első kiadású irodalmi alkotással illetve könyvgyűjtők számára értékes kötettel.

Az árverés egyedülálló különlegessége József Attila kiadatlan verse az antikvarium.hu közleménye szerint. A kézzel írt, pár soros költeményt 1935. március 8-án vetette papírra a költő és ez az első, idáig ismeretlen Edit vers. Gyömrői Edit a költő analitikusa volt, aki szerelmét végül nem viszonozta. A Barta Istvánnál lévő kéziratlapot 1945-ben a rendőrség kobozta el tulajdonosától. Az elkobzási igazolás pedig dr. Ballagi Mór: Uj teljes magyar és német szótárából került elő, aminek kedves dedikációjából az derült ki, hogy azt maga Arany János ajándékozta. A kuriózumok sorát gazdagítja Radnóti Miklós: Pogány köszöntő című aláírt és számozott könyve. A korai alkotásokat tartalmazó, kis példányszámban megjelent bibliofil kiadás a szerző első önálló verseskötete, amelyben az aláírása mellett az illusztrátor, Túri-Tauber Vilmos kézjegye is megtalálható.

Az Edit című verset itt nem találjuk meg (Városi Köbyvtár Ózd – PDM)

A közlemény szerint a jó és ritka könyvek értéke állandóan növekszik. Ezúttal is olyan irodalomtörténeti értékkel bíró kötetek kerülnek az online piactérbe, amelyek az elmúlt évtizedek aukcióin nem kerültek kalapács alá. Az érdeklődők a webáruház aukciós felületén ismerkedhetnek meg részletesen is a 223 különlegeséggel. Az antikvarium.hu amúgy évente legalább három árverést tart, de a mostani egy tematikus árverés, ahol csak az említett 223 dedikált és aláírt ritkaság kerül az érdeklődők elé.

Borító: Arany János dedikációja ott van a szótárban (Thorma János Múzeum CC BY-NC-ND)