Emlékkiállítás a 200 éve született jeles hadvezérnek

Emlékkiállítás a 200 éve született jeles hadvezérnek

- 2018. február 22. 9:04

Kiállítást rendez a 200 éve született Görgei Artúr tiszteletére a magyar kormány, mintegy 130 millió forint támogatást biztosít a Görgei 200 című tárlat megrendezéséhez.

Görgei Artúr az 1848-49-es szabadságharc hadvezére volt, ugyanakkor élete méltatlanul kevéssé ismert, írja közleményében az Emberi Erőforrások Minisztérium (Emmi). A csaknem száz évet élt katonát a közvélemény leginkább a világosi fegyverletételben játszott szerepéről ismeri, ezért születésének 200. évfordulója méltó alkalom arra, hogy a magyar hős az őt megillető helyre kerüljön a Magyar Nemzeti Múzeum által szervezett emlékkiállítás és a hozzá kapcsolódó programok révén.

Rajz a tábornokról Barabás Miklós munkája nyomán (MaNDA)
Rajz a tábornokról Barabás Miklós munkája nyomán (MaNDA)

Görgei (Görgey) Artúr honvédtábornok, hadügyminiszter, az 1848-49-es szabadságharc fővezére, a magyar hadtörténelem kiemelkedő alakja 1818. január 30-án született a Szepes vármegyei Toporcon. Tanárnak készült, de apja utasítására katonának tanult.  Ahogy Móricz Zsigmond nevezte, az „élő vértanú” 98 évesen, 1916. május 21-én Budapesten halt meg. Síremléke a Kerepesi temetőben található, a szabadságharcról írt emlékiratait 1911-ben, majd 1988-ban újra kiadták, a két világháború között állított lovas szobrának másolatát 1998-ban avatták fel a budai Várban. Január végén születésének bicentenáriumára emlékezve a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban emlékkonferenciát tartottak életéről és munkásságáról, valamint bemutatták a Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott Görgei Artúr-emlékérmet is.

A harminc évesen tábornokká kinevezett katonatiszt életéről itt és itt is olvashat érdekes részleteket.

(mti)

Borító: Barabás Miklós litográfiája (Wikipédia)