Kiállításon a jó szemű újságíró gyűjteménye

Kiállításon a jó szemű újságíró gyűjteménye

- 2018. szeptember 20. 9:15

A 20. századi magyar festészet és grafika jelentős képviselőinek munkáit láthatja a közönség a Mihályfi-gyűjteményből rendezett kiállításon csütörtöktől a szegedi Reök-palotában.

Nátyi Róbert kurátor a tárlatot bemutató szerdai sajtóbejáráson elmondta, hogy Mihályfi Ernő az 1920-as, 30-as években újságíróként felfigyelt a magyar progresszív képzőművészetre, támogató kritikákat írt és így kapcsolatba került a kortárs alkotókkal. Magángyűjteményét az 1950-es és 1960-as években alakította ki, a műveket saját ízlése alapján válogatta, de döntéseit később a művészettörténet igazolta. Több olyan alkotótól is jelentős munkák kerültek hozzá, akiket a szakmai közvélemény is csak a rendszerváltást után értékelt igazán, közölte a művészettörténész. Mihályfi Ernő 1972-es halálát követően a hagyaték festészeti és grafikai részét özvegye a mai Dornyay Béla Múzeumnak adományozta. Ebből a több mint nyolcszáz alkotásból 155 festmény és grafika látható a Reök-palotában.

Mihályfi könyvet is írt a gyűjtésről (Szendrői Közművelődési Központ és Könyvtár CC BY-NC-ND)

A gyűjtő elsősorban kortárs alkotók munkáit vásárolta meg, de kollekcióját történelmi kitekintéssel állította össze, így a november elejéig látható kiállításon is szerepelnek Mednyánszky László, Rippl-Rónai József és Gulácsy Lajos festményei és grafikái. A tárlat egyik termében a legjelentősebb magyar avantgárd művészcsoport, a Nyolcak alkotói közül Berényi Róbert, Czóbel Béla, Czigány Dezső, Tihanyi Lajos munkáit láthatja a közönség, de külön szekcióban mutatják be Mattis Teutsch János, Bortnyik Sándor, Derkovits Gyula, Ferenczi Noémi és Nemes-Lampérth József alkotásait is. Bár a gyűjtemény szinte kizárólag magyar művészek munkáit tartalmazza, a tárlaton szerepel három Picasso-grafika és egy -plakát, és egy feltehetően Frenand Léger kubista korszakában készült festmény is.

(mti)

Borító: Gulácsi ”álomképeiből„ is vásárolt (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum CC BY)