Könyv a sárosi magyarság eltűnéséről

Könyv a sárosi magyarság eltűnéséről

- 2021. július 2. 7:33

Megjelent Domonkos László legújabb könyve, amely a Pompeji magyar hamuja címet kapta: a kötet egy rég elfeledett felvidéki tájegység, a hajdani Sáros vármegye múltjának és jelenének ered a nyomába. A könyv hiánypótló mű, ugyanis a sárosi magyarság eltűnése egyike a senki által nem ismert és máig ki nem beszélt tragédiáinknak.

A kiadó közleménye szerint kötet segítségével látleletet kaphatunk a vármegye már jóval Trianon előtt bekövetkezett elszlovákosodásáról, az Eperjes környéki magyarság 1918 utáni helytállásáról és elbukásáról, valamint a felvidéki táj kincseiről. A múlt maradékainak keresgélése közben felszínre kerül a klasszikus kelet-szlovákiai sors, a még ott élő néhány magyar család élete és a magyar örökség sorsa.

Zboró lerombolt kastélya (Thúry György Múzeum CC BY-NC-ND)

A 269 oldalas, keménykötésű könyv egyik különlegessége a több tucatnyi, a Monarchia idejéből származó színes képeslap, amelyek segítségével valósággal megelevenedik a régi Felvidék. Ezek az archív felvételek azért is különlegesek, mert számos épület – így a legendás nagysárosi és zborói Rákóczi-kastélyok – ma már csak ezeken a képeslapokon láthatóak, mert a csehszlovák kommunista utódállam megsemmisítette azokat. A https://patriotakonyvek.hu/ címen akár bele is lapozhat a kötetbe.

Borító: A hajdan volt nagysárosi kastély (Kuny Domokos Múzeum CC BY)