MKE 55. Vándorgyűlés

MKE 55. Vándorgyűlés

- 2024. július 23. 12:17

2024 július 17-20. között kerül megrendezésre a Magyar Könyvtárosok Egyesületének 55. Vándorgyűlése Szegeden.

A konferencia nyitóülésén az MKE elnöke Gerencsér Judit gondolatébresztő köszöntőjében kiemelte a mesterséges intelligencia hatásait a könyvtáros világra, illetve bemutatta a Magyar Könyvtárosok Egyesületének új logóját, megújult arculatát. Ezután Szende László (Kulturális és Innovációs Minisztérium) köszöntője következett, majd Szeged alpolgármestere szintén méltatta a könyvtárosokat.

1. kép Gerencsér Judit köszöntője

A Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék vezetője, Prof. Dr. Sándor Klára szintén a könyvtárosok szakmai szerepét, az informatikus könyvtáros képzés fontosságát emelte ki beszédében a társadalmi digitalizáció kapcsán. Az Országos Széchényi Könyvtár igazgatója, Rózsa Dávid a MEK+ rendszert mutatta be szakmai előadásában, ahol elhangzott, hogy az elektronikus könyvek zárt hálózatában 12.000 dokumentumot digitalizáltak és tettek elérhetővé. A plenáris ülést az éves díjátadó ünnepség zárta le, illetve Gerencsér Judit beszélgetése Karikó Katalinnal, melyet a jelenlévők felvételről tekinthettek meg. A Nobel-díjas biokémikus szintén méltatta a könyvtárosok munkáját, a kutatás-fejlesztés elősegítésében betöltött szerepüket.

A nyitóplenáris után lehetőségem volt részt venni a „Könyvtárosok látogatása a Szegedi Fegyház és Börtönben” kisérőprogramon. 25 fős szakmai csoport tagjaként körbejárhattuk az olasz neoreneszánsz stílusban épült büntetés-végrehajtási intézet dísztermét, ahol kaptunk egy általános összefoglalót a börtön történetéről, a börtönkönyvtár működéséről és feladatairól.

A látogatás csúcspontja természetesen a Csillagépületben található 25 ezer kötetes börtönkönyvtár megtekintése volt.

A kölcsönzés folyamata a börtön falain belül javarészt megegyezik a normál ügymenettel: egy elítélt 5 könyvet kölcsönözhet ki 3 hétre; a könyvcsere szintenként történik. A Hosszúidős Speciális Részlegen (HSR) büntetésüket töltő elítélteknek a fegyház dolgozói viszik be a könyvekről szóló kívánságlistát, akik ezzel a közvetítéssel juthatnak hozzá a kölcsönözhető példányokhoz. A könyvtár kölcsönzője mellett olvasóterem is működik; itt csak a helyben olvasás engedélyezett.

2. kép Börtönkönyvtár – Szegedi Fegyház és Börtön

Népszerű olvasmányok a börtönben Rejtő Jenő, Robert Merle, Bernard Cornwell és Dan Brown művei. A legjobban elhasználódott példány Dallos Sándor Aranyecset című könyve, Munkácsy Mihály regényes életrajza, amelyet különösen a képzőművészettel foglalkozó fogvatartottak forgatják előszeretettel.

A börtönlátogatás után visszatértem az egyetemi könyvtár épületébe, ahol részt vettem a Könyvtárostanárok Egyesülete-Zöld Könyvtári Szekció ülésén. Liebhauser János, a szekszárdi könyvtár igazgatója előadásában felvázolta a hazai hálózati együttműködés lehetőségeit a fenntartható fejlődési érdekében, s hogy miként valósulhat meg a kulturális átalakítás mellett zöld átállás is a könyvárakban.

Az első napot egy kellemes, munkatársak körében elköltött vacsora zárta, illetve közös részvétel a kulturális programokon, így a Szabadtéri táncbemutató és táncházon, ahol a Tiszavirág Néptáncegyesület szórakoztatta a vendégeket, valamint az Éjszakai toronylátogatás a Szegedi Dóm Látogatóközpontban is fantasztikus élmény volt.

A második napon az „Év fiatal könyvtárosa” szekcióülés számos érdekes előadást tartogatott, mint például „Könyvmolyok és kockák”, „Rabok legyünk vagy szabadok?: szabadulószobák a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központban” vagy „A könyvtár jelene és jövője a felsőoktatásban”. Az idei év díjazottja, Szirákiné dr. Kovács Györgyi, a szolnoki Verseghy Könyvtár könyvtárosa „Könyvtárhasználati foglalkozások a könyvtárban: szerepjáték, szabadulószoba és interaktív regény” című előadásában az olvasóvá nevelés jó gyakorlatait mutatta be.

A Helyismereti Könyvtárosok Szervezete és a Bibliográfiai Szekció közös szakmai programján a központi téma a mesterséges intelligencia elterjedése okozta kihívások és szakmai megoldáskeresés volt.

Képes Gábor, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság ügyvezető igazgatója „A mi kultúránk és a MI kultúrája. Az emberiség új korszakváltása az informatikai örökség tükrében” című előadásában a számítógép, a programozás és a gépi tanulás történelmét, a tendenciák átalakulását tekintette át, majd Dancs Szabolcs ismertette, hogy milyen „Szempontváltozások vannak  a bibliográfiai univerzumban”- ahol a linked data használatának jelentőségét hangsúlyozta ki.

Kukkonka Judit könyvtáros a szegedi helytörténet kutatójaként Az 1879-es Nagy Szegedi Árvízről, a mentési munkálatokról és az újjáépítésről készített egy összefoglalót. Bubonyicz Andrea az Országos Széchényi Könyvtár MARC21 Munkacsoportjából pedig MARC21 Format for holdings datáról tartott színvonalas előadást.

3. kép Bubonyicz Andrea előadása a MARC 21-ről

Az előadásokat követően kulturális programok következtek (Schmöltz Margit: Botticelli szerelmei című könyvének bemutatója), majd 20:00-tól kezdetét vette a „Baráti találkozó”, azaz a könyvtárosok szakmai vacsorája.

A találkozón lehetőség adódott új ismertségeket kötni és a korábbi szakmai kapcsolatokat ápolni, elmélyíteni. Összességében egy nagyon jól sikerült, színvonalas szakmai program volt az MKE 55. Vándorgyűlése Szegeden.

Borítókép: Magyar Könyvtárosok Egyeseülete 55. Vándorgyűlése Szegeden

A cikkhez kapcsolódik