Ózdi intézményeink az Echo Televízió építészeti műsorában

Ózdi intézményeink az Echo Televízió építészeti műsorában

- 2017. október 18. 2:48

Huszonhárom percben mutatta be az Echo Televízió a Forum Hungaricum Nonprofit Kft. által működtetett két ózdi intézményt, a Nemzeti Filmtörténeti Élményparkot és a Digitális Erőművet. Az október 14-én, szombaton adásba kerülő műsorban az építész tervező mellett megszólalt a két intézmény és a Forum Hungaricum vezetője is.

Az Echo Televízió Építészet XXI. című sorozatának stábja forgatott Ózdon, a műsor célja az uniós támogatásból megújuló két egykori vasgyári épület bemutatása volt. Gyárépület új funkcióval, egy új, interaktív és virtuális világ – így konferálják fel az adást a televízió internetes oldalán, ahol meg lehet nézni a műsort. Az összeállítás Ózd és az épületek múltjával indul, archív felvételekről láthatjuk az itteni gyártási folyamatot, az város ipartörténetéről, a kolóniákról és munkások jólétét szolgáló intézkedésekről Fürjes Pál, az Ózdi Vállalkozók Klubjának titkára beszél. A televízió építészettel, urbanisztikával és örökségvédelemmel foglalkozó műsorában megszólaltatják a két átépítés terveinek elkészítőjét, Csontos Györgyi építészt is. Aki szerint a volt fúvógépház és Erőmű hatalmas terei reprezentációs és kiállítási célokra is alkalmasak. Az általa megtervezett új külsőn pedig a régi épületek szépsége mellett megjelennek a modern megoldások is, mintegy dinamizálva az épületeket.

A tervek készítése idején éppen 100 éves épületek nagyon leromlott állapotban voltak. A Fúvógépházba egy gyárkémény törmelékét helyezték el, ezzel töltötték fel a négyméteres pince egyik részét, a másikban pedig állt a víz. Erről Lovas Lajos, a Forum Hungaricum Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója számolt be. Lovas Lajos szerint a működtetés egy esztendeje alatt jócskán túl is teljesítették a vállalt nyolcezres látogatói létszámot, és készen állnak arra is, hogy a kapacitásokat bővítsék. Az ügyvezető igazgató az épületek funkcióit ismertetve kitért az itt zajló digitalizálásra is, amit több mint száz közfoglalkoztatott végez ugyanennyi digitalizáló állomáson. Jelenleg a Gömöri Múzeum anyagaival dolgoznak, az adatok felkerülnek egy felhő alapú adatbázisba, ahol már közel ötszázezer dokumentum található nyolcmillió metaadattal. Lovas Lajos kitért arra is, hogy itt készül a Digipédia, ami egy digitális oktatási tanórakészítő alkalmazás, amiben már a Nemzeti Alaptantervre optimalizált 6500 objektum van.

A cikkhez kapcsolódik