Római luxus a Szársomlyó-hegy lábánál

Római luxus a Szársomlyó-hegy lábánál

- 2021. július 9. 8:21

A június 26-án a Múzeumok Éjszakáján debütát a Műértő fényűzés. A nagyharsányi római villa apszismozaikja című interaktív padlóvetítés a Magyar Nemzeti Múzeumban (MNM). A Seuso kutatási program keretében feltárt mozaikpadló digitális rekonstrukciója az MNM és a 4iG Nyrt. stratégiai együttműködésének köszönhetően valósult meg, közölte az intézmény.

A Baranya megyei Nagyharsány mellett, a Szársomlyó-hegy lábánál, csodás természeti környezetben a római császárkori elit egyik befolyásos, szenátori rangú családja vidéki luxusrezidenciát építtetett magának. A Seuso kutatási program keretében a Magyar Nemzeti Múzeum 2016 óta végzi a villa – Fülep Ferenc, a múzeum egykori főigazgatója által megkezdett – feltárását. Az ásatások során előkerült az épület fényűző lakomaterme, amelyet pompás, de azóta jelentős részben elpusztult mozaikpadló díszített. Az intézmény restaurátorai által kiemelt és restaurált mozaiktöredékeket és korabeli analógiákat felhasználva Mráv Zsolt régész készítette el a lakomatermet lezáró apszis mozaikjának rekonstrukcióját.

Kereskedelmet ábrázoló római mozaik (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-ND)

Az apszis közepére egy nyolcszög alakú emblémát szerkesztettek, amelyet trapéz és négyzet alakú mezők fogtak körbe. Minden mezőbe egy-egy vázából előburjánzó növényt komponáltak. Az indákkal befutott felületek egyértelműen Dionüszoszra utaltak, és bár a mozaik középső része teljesen elpusztult, minden valószínűség szerint azon Dionüszosz alakja állt. A dionüszoszi témák megjelenítése a késő császárkorban a lakoma, a baráti együttlét valamint az evilági lét boldogságára, örömeire utaltak.

A mozaik megmaradt részletei (mnm.hu)

A Magyar Nemzeti Múzeum munkatársai, a 4iG Nyrt. Mensor 3D üzletág szakembereit segítségül hívva, eredeti méretben (50 négyzetméteren) digitálisan is rekonstruálták a villa apszisának mozaikpadlóját. A Seuso-kincs – Pannonia fénye kiállítás előtt, egy interaktív padló vetítés segítségével a látogatók most maguk teremthetik újjá a késő római mozaikművészetnek ezt az eddig földben rejtőző, ismeretlen műalkotását.

Borító: A digitálisan kiegészített terempadló (mnm.hu)