Vagy 25 ezer fotó a szegedi nagytáj építészetéről

Vagy 25 ezer fotó a szegedi nagytáj építészetéről

- 2019. november 29. 8:07

A szegedi nagytáj építészeti emlékeit gyűjtötte össze a szegedi Móra Ferenc Múzeum és a zentai Vajdasági Magyar Művelődési Intézet egy uniós támogatással megvalósuló közös programban, tájékoztatott a közgyűjtemény sajtóreferense.

Hegedűs Anita elmondta, hogy A hagyományos építészet új perspektívája című, egyéves Interreg-IPA projekt során a szegedi nagytáj építészeti emlékeit térképezték föl és dokumentálták a határ magyar és szerb oldalán. A munkában összesen hat kutató vett részt, akik 127 többnemzetiségű települést vizsgáltak meg. Az épületek fotódokumentációjának elkészítése mellett gyűjtöttek adatokat a településképről, a hagyományos építőanyagokról, a házhasználatról és a telekelrendezésről is. A kutatás során a magyarországi településeken 12 ezer fotó készült, és a vajdasági oldalon is hasonló mennyiségű adat halmozódott fel.

A régi szentmihályteleki iskola is érdemes lenne a megőrzésre (szegeder.hu)

A határ menti régió közös történelmen, kulturális gyökereken és építészeti örökségen osztozik. A térség, ahol a partner települések, Zenta és Szeged található, egykor Nagy-Szeged néven volt ismert. A kutatómunka eredményeként elkészült a Szilágyi Mária és Kerner Gábor szerkesztette NEWTRAD – A szegedi nagytáj építészeti útmutatója című magyar és szerb nyelvű kötet. A könyv a múlt emlékeire építve gyakorlati útmutatóként szolgál a jelenkor építészeinek és mindazoknak, akik új otthonukat a régi hagyományokra alapozva szeretnék felépíteni. Emellett online elérhető virtuális túrákat is létrehoztak, Zentán művészeti és műemlékvédelmi eseményt, Domaszéken pedig diákoknak néprajzi tábort szerveztek.

(mti)

Borító: Zenta látképe a Tiszáról (Kuny Domokos Múzeum CC BY)