Konferencia a kommunizmus bűneiről
Forum Hungaricum - 2022. szeptember 9. 9:03
A kommunista rendszer fenntartásának legfontosabb alapja az erőszak volt, mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön Budapesten, a témában rendezett konferencián.
Rétvári Bence a Kommunizmus bűnei című konferenciasorozat csütörtöki tanácskozásán a 20. század fontos tanulságának nevezte, hogy mindig voltak olyanok, akik a Magyarországot éppen magának kiszemelő birodalom szolgálatában álltak, és nem a haza érdekét nézték. Ezek a birodalmak először megkeresték saját magyarországi szövetségeseiket, akik hatalomra kerülésük után nem a közt, hanem birodalmi érdekeket szolgáltak. Rétvári Bence kijelentette, a 20. századból meg kell tanulni, hogy aki nem a nemzeti érdekeket szolgálja, előbb-utóbb más, birodalmi érdekeket szolgál. A bűnös ideológia és a bűnöző ember talált egymásra, amikor megjelennek a diktatórikus rendszerek Magyarországon a 20. században, mondta az államtitkár. Rétvári hangsúlyozta: az emberek szabadságjogát és a demokráciát kell megvédeni, és ezt nemzeti alapon tudjuk megtenni.
Az 1952 – hetven éve történt címmel tartott konferencián Eötvös Péter, a Kommunizmus Bűnei Alapítvány vezetője arról beszélt, hogy Magyarországon 1952-re kiépült a sztálini totalitárius diktatúra, megszűnt a jogállam, a demokratikus pártokat felszámolták, csakúgy, mint a civil társadalom fórumait, állandósult az ellenségkép gyártása, és az ország lakosai az állam kiszolgáltatottjaivá váltak. Michael Winzer, a Konrad-Adenauer-Stiftung magyarországi képviseletének vezetője elmondta, fő céljuk a múlt megfelelő feldolgozása, ami fontos a jelen és a jövő megfelelő alakításához. Ennek a jelenlegi világpolitikai helyzetben is kiemelkedő a szerepe, hiszen szerinte látjuk, hogy milyen erők fenyegetik az európai országok szabadságát.
A konferenciát a Kommunizmus Bűnei Alapítvány, a Konrad-Adenauer-Stiftung, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem állam- és jogtörténeti tanszéke szervezte.
(mti)
Borító: Akik a diktatúrát működtették (Fortepan CC BY-SA)