A MŰ MÖGÖTT
A betevő falatra való pénzt is festékre költötte

Forum Hungaricum - 2022. február 14. 7:27
Párizs, 1855. A Louvre-ban zajlik a megszokott élet, sorra érkeznek a látogatók, hogy tiszteletüket tegyék a művészet neves képviselői előtt. A múzeum alkalmazottai azonban felfedezhetnek egy gyakorta látott, vékony, gyorsmozgású fiúcskát a színes forgatagban, aki inasruhában érkezik, hogy ebédidejét antik szobrok rajzolásával töltse. Hiába, a tizenéves Pierre-Auguste Renoir-t nem elégíti ki a porcelánfestés.
Többre vágyik a kávéscsészékre varázsolt tűpontos ecsetvonásoknál, minden erejével keresi a fejlődés lehetőségét, a nagy mesterek munkái pedig mély benyomást tesznek rá. „Ha megnézzük a régiek műveit, semmi okunk azt hinni, hogy olyan ügyesek vagyunk. Mindenek előtt micsoda mesterségbeli tudás! (…) A festészet nem nyálas érzelgősség kérdése, hanem elsősorban a kéz munkája, és kitartóan kell dolgozni hozzá” – jelenti ki később. A szabóként dolgozó édesapának azonban nincs elég pénze ahhoz, hogy különórákkal segítse fia egyre látványosabban kibontakozó tehetségét. Megteszi hát az inasélet – ráadásul, ha elég élethűen festi fel egy csészére Marie Antoinette arcképét, az 8 sou-t jelent. A biztos jövedelemmel járó, ám monoton munkának csak az ipari forradalom vet véget. Nincs szükség többé emberi kézre, a gépek olcsóbban és pontosabban dekorálják a porcelánt, így a 17 éves Auguste legyezők festésével keresi tovább a kenyerét. 4 évnek kell eltelnie ahhoz, hogy megvalósuljon legnagyobb álma, és beiratkozzon a Párizsi Szépművészeti Főiskolára.

1862-ben már Charles Gleyre professzor irányítása alatt alkot az iskolapadban, csakhogy elképzelései egyáltalán nem egyeznek tanárai elvárásaival. Végül a klasszicizmus irányelveit tagadó barátokkal – Claude Monet, Alfred Sisley, Frédérice Bazille – együtt köszöni szépen, nem kér tovább az oktatásból. Mindannyian saját elképzeléseiket kívánják megvalósítani. Auguste szenvedélyesen lelkesedik az izzó színek iránt, és eszében sincs elfogadni a mesterek által diktált szigorú kereteket. A Salon eleinte mégis elismeréssel reagál munkáira. Több beküldött festményét is elfogadják, a kezdeti sikert azonban visszautasítások sora követi, és ezzel megkezdődik a „bohémok” harca a korlátok ellen. „Monet-nak időről időre sikerült meghívatnia bennünket egy-egy vacsorára. Ilyenkor teletömtük magunkat tűzdelt pulykasülttel” – hangzik Renoir visszaemlékezése arról az időszakról, amikor barátjával sokszor a betevő falatra való pénzüket is festékre költötték. Szűkös körülményeik azonban egyáltalán nem szegik kedvüket. Sorra születnek a képek, figyelmük középpontjába pedig végleg a fények és színek játéka, a pillanatnyi benyomás ábrázolása kerül. A szokatlan stílus egy időre kivívja a Salon elismerését, csakhogy a történelem közbeszól: a kommün bukása után a francia társadalom krémje gyanakodva fintorog minden újítás láttán. Gúny és megvetés az osztályrésze annak, aki szembeszáll az elfogadott dogmákkal.

Renoir nélkülözésekkel teli napjain csak Paul Durand-Ruel képkereskedő megjelenése enyhít valamelyest, aki jó érzékkel, bár csekély összegekért vásárolja fel az elutasított festők képeit. 1873-ban azonban az ipari válság már a műkereskedésekre is kihat, így a festők szövetségbe tömörülve saját kiállítás szervezésére kényszerülnek. A reakció azonban egyáltalán nem kedvező. Az egyetlen „eredmény”, hogy egy szarkasztikus cikknek köszönhetően megszületik az általuk képviselt stílus neve: impresszionizmus. Csakhogy a közönség és a kritikusok véleménye három évvel később, második kiállításuk után sem kíméletesebb. „Sokan belepusztulnak majd a nevetésbe, mihelyt meglátják ezeket az odakent képeket” – gúnyolódik a Le Figaróban Albert Wolf, aki nemes egyszerűséggel 5 vagy 6 őrültnek nevezi az új iskola lelkes képviselőit. De azért már egy-két támogató megnyilvánulás is teret kap. Renoir alkotását pedig elősegíti, hogy néhány megbízásnak köszönhetően házat bérelhet a Montmartre-on.

Miközben képeiről árad az életöröm, csontsoványan, ízületi gyulladásokkal küszködve dolgozik. Elformátlanodott ujjaihoz hozzárögzítik az ecsetet, és még tolószékben ülve sem adja fel a művészet iránti elkötelezettségét. 1919. december 3-án bekövetkezett halálakor utolsó szava is valószínűleg egy tervezett csendéletről szól: „Virágok…”
Borító: Renoir egyik főműve (Wikipédia)