A furulya egy fiatal barlangi medve combcsontjából készült
Forum Hungaricum - 2019. december 2. 10:29
Egy több mint 40 ezer éves neandervölgyi furulyatöredék is látható a szlovén Nemzeti Múzeum hétvégén megnyílt új állandó kiállításán, amely az ország területén feltárt, az őskortól a bronzkorig terjedő leleteket mutatja be.
A Divje Babe-barlangban talált négylyukú furulyatöredék mintegy 43 ezer éves, és egy fiatal barlangi medve combcsontjából készült, számolt be róla a helyi sajtó. Barbara Ravnik, az ország legrégebbi tudományos és kulturális intézményének számító múzeum igazgatója a tárlat megnyitója előtt elmondta, hogy az új állandó kiállítás megrendezésével egy hétéves projekt ért véget. A kiállítás első része 2014-ben nyílt meg Ljubljana római kori elődje, Emona megalapításának 2000. évfordulója alkalmából, a római kori kiállítás után pedig vaskori és középkori tárgyakkal bővült az állandó tárlat. Az igazgatónő kiemelte, hogy különleges helyet kapott a kiállításon a neandervölgyi furulya, amelyre 1995-ben bukkantak szlovén régészek az ország nyugati felében. Ez mindeddig a legősibb, dallamot megszólaltatni képes hangszer.
A múzeum honlapja szerint a tárlat legrégebbi leletei a paleolitikum időszakából származnak. Bemutatják a Szlovéniában élő vadászó-gyűjtögető törzsek eszközeit, valamint azt, hogy a később itt letelepedett földművelők és állattenyésztők hogyan gazdálkodtak a neolitikum idején. Matija Turk, az állandó kiállítás egyik kurátora a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a neandervölgyi furulya mellett számos őskori lándzsahegy is látható a múzeumban, amelyeket régészek a Potok-barlangban találtak Észak-Szlovéniában. De a későbbi korszakokból is vannak érdekes és értékes leletek: az időszámításunk előtti, harmadik századból származó figurák, vagy a Bled környékéről származó arany díszítések és a késői bronzkorból származó fegyverek.
(mti)
Borító: A különleges lelet (divje-babe.sl)