A Louvre Abu-Dzabiba érkezett
Forum Hungaricum - 2017. december 20. 9:50
A párizsi Louvre és a versailles-i kastély műkincsgyűjteményének darabjaiból nyílik kiállítás csütörtökön az abu-dzabi Louvre múzeumban, ahol hamarosan kiállítják a világ legdrágább festményét, Leonardo da Vinci Salvator Mundi (Világmegváltó) című alkotását.
A kiállításra mintegy 150 műtárgy érkezett a francia fővárosból Abu-Dzabiba. Az áprilisig látogatható tárlat a párizsi Louvre 18. századi történetébe enged bepillantást. A három részre tagolt kiállítás anyagát a 72 éven át, 1715-ig uralkodó Napkirály, XIV. Lajos gyűjteményéből válogatták össze. Az abu-dzabi kulturális tárca kedden megerősítette, hogy hamarosan azt a Leonardo da Vinci festményt is megtekintheti a közönség, amelyet egy szaúdi koronaherceg vásárolt meg a múzeum nevében 450 millió dollárért (120 milliárd forintért) egy New York-i árverésen novemberben. Salvator Mundi (Világmegváltó) minden idők legdrágábban elkelt műalkotása lett. Jézus Krisztus 1505 után keletkezett éteri portréját, amelyet a férfi Mona Lisaként is emlegetnek, sokáig elveszettnek vagy megsemmisültnek hitték. A képen a kék és barna ruhát viselő Jézus felsőteste és arca látható, amint egyik kezét áldásra emeli, másikban pedig kristálygömböt tart.
Az ötszáz éves festmény legutóbbi birtokosa Dmitrij Ribolovljev orosz milliárdos volt, aki négy éve Yves Bouvier svájci műkereskedőtől vásárolta a művet 127,5 millió dollárért. A világhírű párizsi múzeum, a Louvre első külföldi fiókintézményét, az arab világ első univerzális múzeumának, a nyitottság és a tolerancia jelképének szánt Abu-Dzabi Louvre-t november 8-án avatták fel Abu-Dzabiban, az Egyesült Arab Emírségek egyik tagállamában. A dúsgazdag állam 1 milliárd eurót (314 milliárd forint) fizet Franciaországnak azért, hogy a Szaadíjat szigetére tervezett nagy múzeumok közül elsőként elkészült intézmény 30 éven át használhassa a Louvre márkanevét, és műalkotásokat kapjon kölcsön francia múzeumoktól időszaki kiállításokra.
(mti)
Borító: A Louvre a két világháború között (Kuny Domokos Múzeum CC BY)