Az Árpád-kortól kezdve egészen a 20. századig találtak leletanyagot

Az Árpád-kortól kezdve egészen a 20. századig találtak leletanyagot

- 2021. július 23. 9:08

Szeged középkori városmagjának egy részletét tárják fel a Móra Ferenc Múzeum régészei egy belvárosi műemlék rekonstrukción és ásatáson. Az Árpád-kortól egészen a 20. századig terjedő időszakból kerültek elő tárgyi leletek, tájékoztatott a múzeum.

Mint írják, az ásatáson várostörténeti jelentőségű leleteket tártak fel a régészek: egy középkori sáncárokra és az ahhoz tartozó jó állapotú cölöpsorra bukkantak. Rendkívül ritkaságnak számít, hogy ilyen épen megmaradt faanyagot tárjanak fel, ezért speciális kormeghatározásra küldenek egy mintasort. A feltáráson az Árpád-kortól kezdve egészen a 20. századig terjedő időszakból találtak leletanyagot, különböző tárgyakat, épületmaradványokat. Így például gazdag kerámiaanyagot a török korból, aranyozott üvegpoharakat a 18. századból, egy teljesen épen megmaradt bajonettet és egy fa borítású réz távcsövet a 20. század elejéről.

Szeged pecsétje 1805-ből a Palánk felirattal (Móra Ferenc Múzeum CC BY-NC-ND)

A Palánk városrészt az 1879-es Nagyárvíz után teljesen át- és beépítették, így nagyon ritkán nyílik arra lehetőség, hogy ásatásokat lehessen végezni a középkori városmag területén. Jelenleg műemléki házak felújítását végzi Szeged belvárosában, az Oroszlán utcában a KÉSZ Csoport. A munkálatokkal összehangolva a Móra Ferenc Múzeum régészei végeznek régészeti feltárást a Krebsz- és Burger-háznál, mely épületek az egykori szegedi városmaghoz, a Palánkhoz tartoztak. A restaurációs folyamatok 2021 tavaszán kezdődtek és előreláthatólag 2023 tavaszáig tartanak.

(mti)

Borító: A Kass is a városközpontban van (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-ND)