Beszámoló a „Könyvtár, ami összeköt” című programról

Beszámoló a „Könyvtár, ami összeköt” című programról

- 2024. október 1. 4:00

Beszámoló a Kárpát-medencei fiatal könyvtárosok közötti szakmai együttműködés és tapasztalatcsere elősegítését célzó ösztöndíjprogramról, amely 2024. szeptember 15.-29. között zajlott le az Országgyűlési Könyvtárban.

Az ösztöndíj célja a Kárpát-medencei fiatal könyvtárosok közötti szakmai együttműködés és tapasztalatcsere elősegítése, amelyre a hallgatók kéthetes program keretében kaptak lehetőséget. Az immáron tizenharmadik alkalommal megrendezésre kerülő ösztöndíjprogram idén 2024. szeptember 15-29. között zajlott le. Az ösztöndíjprogram ideje alatt lehetőségünk volt a közös munkavégzésre, a magyarországi könyvtári rendszer megismerésére, teljes körű szakmai továbbképzésre, valamint a saját könyvtárosi tevékenységünk bemutatására, illetve tapasztalatcserére.

A pályázatokat elbíráló bizottság döntése alapján az alábbi hét könyvtáros vett a programon:

ROMÁNIA

  • Juhász Júlia („Lucian Blaga” Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár)

SZLOVÁKIA

  • Főző Zsófia (Ágcsernyői Könyvtár, Ágcsernyő)
  • Géreši Zoltán (BEUKI Regionális Könyvtár, Királyhelmec)
  • Mészáros Anikó (Negyedi Községi Könyvtár, Negyed)

UKRAJNA

  • Lőrincz Bernadett (Ortutay Elemér Görögkatolikus Központ, Bendász István Görögkatolikus Könyvtár és Levéltár, Beregszász)

MAGYARORSZÁG

  • Szőnyegi Zsanett (Országos Széchényi Könyvtár, Könyvtári Intézet, Könyvtári Szak- és Továbbképzési Osztály, Budapest)
  • Gönczi László (Forum Hungaricum Nonprofit Kft., Budapest)

Az Országgyűlési Könyvtár

Az Országgyűlési Könyvtár 156 éves évfordulóját ünnepelte idén: a Képviselőház Könyvtárát 1868-ban alapították. A könyvtár  1870-ben kezdte meg a tényleges működését a Magyar Nemzeti Múzeum épületében később az új Országházban kapott új helyet; Steindl Imre impozáns olvasótermeket tervezett az épületbe. Az állam- és jog-, ill. politikatudományi szakkönyvtár állománya jelenleg több mint 700 ezer kötetet tesz ki, köztük fontos hagyatékokkal és könyvritkaságokkal, mint az 500 éves Werbőczy-féle Tripartitum. Emmellett itt található az ENSZ, ill. az Európai Unió Letéti Könyvtára is. A Magyar Könyvtárosok IX. Világtalálkozójának szintén Országgyűlési Könyvtár lesz az egyik házigazdája, a konferencia 2024. november 21-én és 22-én kerül megrendezésre.

 

1. ábra Országgyűlési Könyvtár olvasóterme Gönczi László, CC BY-NC-ND

Az ösztöndíjprogram első három napját az Országgyűlési Könyvtárban töltöttük. Az első napon az olvasóterem, a folyóiratolvasó, a raktár, a kötészet, a régi könyvek gyűjteménye és a muzeális gyűjtemény került bemutatásra. A második napon itt kerültek megrendezésre az ösztöndíjasok bemutatkozó előadásai is.

Számomra az előadások formájában bemutatott határon túli könyvtárak megismerése igazi érdekesség volt, hiszen e prezentációk a magyarországi konferenciákon, szakmai napokon háttérbe szorulnak. A harmadik napon lehetőségünk nyílt bepillantani a könyvtár és különböző osztályainak: a Szakreferensi Osztály, az Olvasószolgálati és Tartalomszolgáltató Osztály, és nem utolsósorban a Gyűjteményszervezési Osztály tevékenységébe.

Régi könyvek

Számomra az egyik legmeghatározóbb élmény a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteménye volt. Nagyon szeretem az irodalmat és hihetetlen volt számomra testközelből látni Arany János Kapcsos könyvét, az Elbocsátó szép üzenet kéziratát vagy éppen Az ember tragédiájának manuscriptumát.

 

2. ábra Izland térképe tengeri szörnyekkel Gönczi László, CC BY-NC-ND

A kedvenc ősnyomtatványom hivatalosan is Abraham Ortelius: Theatrum Orbis Terraruma lett, amit három ízben is volt lehetőségünk megcsodálni – az Országgyűlési Könyvtár Muzeális Gyűjteményében a Piarista Rend Könyvtárában és az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltárában is.

Az biztos, hogy az egyházi gyűjtemények látogatása igazi kuriózuma a programnak. Mind az egri kirándulás során megismert Bibliotheca Eszterhazyana nagyszerű gyűjteménye, mind a Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Könyvtárában látottak életre szóló élményt adtak.

Modern terek

Számomra a másik legmeghatározóbb az MNM Országos Széchényi Könyvtár Közgyűjteményi Digitalizáló Központjának bemutatása volt. Lenyűgöző volt látni, hogy milyen szervezettséggel és hatékonysággal dolgozzák fel a dokumentumokat. Különös volt belegondolni, hogy évente több millió oldal digitalizálása is képes a komplexum és valóban valamennyi dokumentumtípus feldolgozására alkalmas. A digitális kulturális közkincs megőrzése a Forum Hungaricum Nonprofit Kft.- nak is kiemelt küldetése, azt gondolom, hogy ha az itt dolgozó kollégákkal folytatott tapasztalatcsere megágyazhat egy későbbi együttműködésnek.

A 21. század könyvtárai

A Ceglédi Városi Könyvtár berendezése és szolgáltatásai hűen tükrözik a város mottóját „több mint gondolnád”. A könyvtár válaszolva a 21. század kihívásaira válaszul modern olvasótermet, automata könyvkölcsönzőt, könnyen menedzselhető raktári rendszert, és a színvonalas rendezvényeknek is helyet biztosító teret alakított ki. Ezen felül megjelent egy új olvasói réteg, amely már nem igényli a könyvtáros aktív közreműködését, így számukra a „Locker” használata is bevezetésre került, a távoli eléréssel kikölcsönzött könyveket az olvasó egyszerűen át tudja venni a kis „könyvszekrényből” és visszapakolja a már elolvasott könyveket. Ami számomra érdekes volt, hogy külön könyvtári egységet alakítottak ki az ifjúság számára, rengeteg színes programmal és klubbal. Azt gondolom, hogy a könyvtárak közösségi térré alakulásának folyamatában nagyon fontos a fiatal generáció megszólítása, akik így később aktív felhasználókká válnak.

3. ábra a Ceglédi Ifjúsági Könyvtár klubjai – így is lehet tanulni! Gönczi László, CC BY-NC-ND

A meglátogatott könyvtárak közül nagyon tetszett még a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Körúti Könyvtára. Nagyon tetszett, hogy egy ilyen modern épületben, egy ilyen modern környezetben is ugyan azt a komfortos könyvtári légkört lehetett tapasztalni, mint egy „klasszikusabb elrendezésű” könyvtárban. Emellett az is nagyon meglepő volt számomra, hogy a könyvtár mennyire inkluzív, a külföldi diákoktól, a városi polgárokon át egészen a legszegényebb rétegig.

4. ábra FSZEK Körúti Könyvtár Gönczi László, CC BY-NC-ND

Kirándulás – betekintés a vidéki könyvtárak mindennapjaiba

A legjobban a hétvégi kirándulás tetszett. Az egri Bródy Sándor Könyvtár és a gyöngyösi Vachott Sándor Városi Könyvtár kiváló választás volt a szervezők részéről, mint megyei és városi könyvtár. Rendkívül kedves, felkészült könyvtárosok mutatták be a könyvtáraikat.

 

5. ábra Csoportkép az egri kirándulásról – OGYK, CC BY-NC-ND

Mivel a könyvtár-pedagógia nagyon közel áll a szívemhez, a legjobban a silent book foglalkozást élveztem a Bródy Sándor Könyvtár Gyermekkönyvtárában. Nagyon jó volt együtt mesélni a kollégákkal és a kollégáknak. Azt gondolom, hogy a csapat összekovácsolódása ennél az eseménynél kezdődött és később az esti társasjáték során pedig erősödött a kohézió.

A szombati napon a gyöngyösi Vachott Sándor Városi Könyvtárban szintén nagyon kellemes időt töltöttünk. Jó volt megismerni személyesen is a Könyvtári Hírmondó munkatársait, akik rendkívül kreatívak, elég csak a híres videóklipekre gondolni, amelyekben rappelve népszerűsítik a város történetét, az orosz irodalmat és úgy összességében az olvasást. Azt is jó volt megtapasztalni, hogy a könyvtár mennyire szerves része a városi élet mindennapjainak. A könyvtárlátogatás során lehetőségünk adódott továbbá körbejárni Herman Lipót festőművész állandó kiállítását is. A látogatást követően az Orczy-kastély és Mátra Múzeum gyűjteményének megismerésére is maradt idő. A program sorozatot egy délutáni ebéddel zártuk közösen, ezután indultunk vissza Budapestre.

Összegzés

Nagyon halás vagyok, hogy részt vehettem az ösztöndíjprogramban. Úgy érzem, hogy ez egy kiváló lehetőség volt a budapesti és vidéki könyvtári munkafolyamatok megismerésére, a Forum Hungaricum Nonprofit Kft. munkájának bemutatására, a szakmai és emberi kapcsolatok kiépítésére. Ezúton is köszönöm az Országgyűlési Könyvtár munkatársainak, főként Villám Juditnak, Maltsik Balázsnak és Redl Károlynak, hogy megszervezték és koordinálták a programot, illetve a szakmai és emberi segítséget, amit tőlük kaptunk.

A szakmai program során számos különböző könyvtár munkájával ismerkedtem meg. Úgy gondolom, hogy a munkám számára a leghasznosabb hozadéka az ösztöndíjprogramnak során kiépített kapcsolatok lesznek. Remélem, hogy a Kárpát-medencei kollégákkal együtt dolgozhatunk azon, hogy kiterjeszthetjük a digitális magyar kulturális örökség megőrzésének lehetőségeit.

A borítóképen az a „Könyvtár, ami összeköt!” ösztöndíjprogram 2024-es résztvevői – OGYK, CC BY-NC-ND

A cikkhez kapcsolódik