Christo Párizsban csomagol

Christo Párizsban csomagol

- 2019. április 5. 8:38

A párizsi Diadalívet csomagolja be jövőre a gigantikus installációiról ismert amerikai táj- és térművész, Christo.

A 83 éves művész több mint 50 éve dédelgetett terve válik valóra a Diadalív (Arc de Triomphe) becsomagolásával. A nagyszabású vállalkozásra 2020. április 6. és 19. között kerül sor. Christo 1962-ben készítette az első fotómontázstervet a Diadalív és annak környéke becsomagolásáról. Az új tervek szerint ezüstös-kék csomagolással borítja be szorosan az építményt. A csomagoláshoz 25 ezer négyzetméter újrahasznosított mesterséges anyagot és 7000 méter vörös kötelet használ fel. A Diadalív alatt lévő emlékművet, az ismeretlen katona sírját a művészi alkotás nem érinti. A sírhelyet és a rajta égő örök lángot önkéntesek gondozzák az idő alatt, amíg a Diadalív be lesz csomagolva.

A csomagolás elszenvedője Révhelyi Elemér fotóján (Kuny Domokos Múzeum CC BY)

A bolgár származású Christo és néhai felesége, a francia-marokkói Jeanne-Claude 1958-ban ismerkedett meg Párizsban, és 1964-ig, New Yorkba költözésükig ott éltek. Számos látványos művészeti alkotással vívtak ki világhírt: az 1960-as évek végén becsomagolták a Sydney melletti tengerpart egy részét, 1985-ben a párizsi Pont Neuf-öt és 1995-ben a berlini Reichtstagot. Jeanne-Claude 2009-ben elhunyt, azóta a Christo egyedül dolgozik. The Floating Piers (lebegő dokkok) című installációja az észak-olaszországi Iseói-tavon 2016 leglátogatottabb műalkotása lett, fennállásának két hete alatt 1,3 millióan mentek végig a vízen lebegő pontonhídon. A Diadalív becsomagolása egybeesik egy kiállítással, amelyet a Pompidou Központban rendeznek korábbi projektjéről, a Pont Neuf becsomagolásáról.

Christo az Arc de Triomphe becsomagolásának költségeit teljes egészében magára vállalta. Mint mondta, a szükséges összeget korábbi litográfiái és egyéb műalkotásai, valamint a Diadalív becsomagolásához készülő tervei, vázlatai eladásából teremti elő.

(mti)

Borító: 1991-ben, Japánban esernyőket állított fel (Wikipédia)