Harangszó, 100 néptáncos, egy percre leálló közösségi közlekedés
Forum Hungaricum - 2020. június 4. 8:15
Online programmal emlékezik a magyarság a nemzeti összetartozás napjára, június 4-re. Budapesten egy percre leáll a tömegközlekedés, száz néptáncos fog fellépni a Hősök terén, de
Az összetartozás napjának előestéjén, szerdán 20.00 órakor a Facebookon klippremier lesz: a Hazám, hazám – az összetartozás dala hangzik el Bocskor Bíborka, Csík János, Dancs Annamari, Dér Heni, Ferenczi György, Földes Eszter, Majorosi Marianna, Makó Péter, Mező Misi, Miklósa Erika, Molnár Ferenc “Caramel”, Molnár Levente, Novák Péter, Nyerges Attila, Pál István Szalonna, Serbán Attila, Szarka Tamás, Szvorák Katalin, Takács Nikolas és Tátrai Tibor előadásában (https://www.facebook.com/nemzetiunnepek). Június 4-én, csütörtökön a youtube csatornán (https://www.youtube.com/channel/UCIyc7meXLgW_WIhOMZ8aHKA) 8 és 10 óra között az alábbi programok tekinthetők meg: Dokumentumfilm a trianoni békediktátum aláírásáról a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvánnyal együttműködésben; Dokumentumfilm a Trianonnal kapcsolatos Új világ születik időszaki kiállításról a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvánnyal együttműködésben; Koltay Gábor: Trianon dokumentumfilm; Budai Cukrászda (1935) játékfilm; Erdély – Gyergyószentmiklós: Bagossy Brothers Company roadmovie-ja; Vajdaság – Rúzsa Magdi roadmovie-ja.
Az érdeklődök 10.00 órakor bekapcsolódhatnak Balogh Gábor történész rendkívüli történelem órájába a békediktátum aláírásának történetéről és következményeiről. Ezt követően, 12.00 és 16.00 óra között koncertek veszik át a főszerepet a youtube csatorna lejátszási listáján és a művészek youtube csatornáin – Facebook beharangozóval. Többek között Szvorák Kati, Caramel, Miklósa Erika, Novák Péter, Keresztes Ildikó, Dér Heni és Takács Nikolas fellépéseit követhetik az érdeklődők a youtube csatornán. A program 16.30-kor Pál István Szalonna, majd Ákos, 18.00 órától a Ghymes Együttes, 20 órától az Ismerős Arcok, 21.00 órától a Csík Zenekar nemzeti összetartozás napjára készített koncertjével folytatódik, majd 22.00 órakor Tolcsvay László nemzeti összetartozás napjára készített dalával zárul.
Megáll egy percre a közösségi közlekedés a trianoni békediktátum 100 éves évfordulóján, közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK). Aki csütörtök délután akár a közösségi közlekedés járataival, akár autóval utazik Budapesten, számítson egy rövid idejű torlódásra, és a társaság javasolta, hogy utazás idejét ennek megfelelően tervezzék meg. Szólaljanak meg a harangok június 4-én, délután fél 5-kor a Nemzeti összetartozás napján, Trianon százéves évfordulóján, javasolta Balog Zoltán társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki biztos a Facebook-oldalára kedden feltöltött videóban. Szerinte nem csak a vírus után kell és lehet újrakezdeni. Micsoda erő volt és van abban az újrakezdésben, melyre a magyarok közössége 1920 júniusa után kényszerült, fogalmazott a volt miniszter. Felhívását megelőzően a katolikus és református egyházak is döntöttek már a megemlékező harangozásról.
Száz néptáncos közös előadása emlékeztet a trianoni diktátumra; a csütörtöki eseményen az első világháborút lezáró békeszerződés aláírásának 100. évfordulóján, június 4-én, 16 óra 32 perckor, a táncosok élőzenével kísért produkciója lesz látható a Hősök terén. Csütörtökön 16 órától érkeznek a táncosok a Hősök terére, ahol a közös tánc koreográfusa, Berecz István táncművész-koreográfus, a Fölszállott a páva verseny 2012-es szólótánc győztese várja őket és vezeti a Táncszáz elnevezésű közös fellépést. A mintegy 20 perces bemutató során a jellegzetes magyar néptáncok egyvelegét láthatják azok, akik eljönnek a helyszínre, az élőzenére készült koreográfia a magyarság összetartozásának szimbóluma lesz. Olyan összeállítás készült, amely szimbolizálja a magyar néptánc sokszínűségét, erejét és lendületét. Az emlékezésen részt vevő száz táncos nagy örömmel vállalta a közös táncot.
Borító: Nagy Magyarország városainak címerei, népviselete és legfőbb nevezetességei (Gömöri Múzeum CC BY-NC-ND)