Kassa, Rákóczi, Márai
Forum Hungaricum - 2019. szeptember 10. 7:56
A Budavári Könyvünnep rendezvényeit színesíti a Kassai mozaik – képek és hangok című kamaratárlat, amely az Országos Széchenyi Könyvtár (OSZK) rendkívül gazdag gyűjteményéből válogatva mutatja be a felvidéki várost.
A tárlat hívószava alapvetően a város, mégpedig ennek történetileg, művelődéstörténetileg és a nemzeti emlékezet tekintetében megkerülhetetlen sűrűsödési pontjai: a Szent Erzsébet-templom, Rákóczi Ferenc (újra)temetése és Márai Sándor. A felvonultatott unikális dokumentumok betekintést adnak a középkori kassai liturgikus életbe, értelmezik a Szent Erzsébet-templom építését, helyét a későbbi évszázadok magyar kulturális terében, írott és vizuális források felsorakoztatásával.
Közismert, hogy Rákóczi újratemetésének rendkívüli kulturális és politikai jelentősége volt a 19. és 20. század fordulóján. Közel két évszázados politikai szilencium tört meg az eseménnyel, ám a nagyközönség kevésbé vagy egyáltalán nem ismeri ennek az ünnepélyes alkalomnak roppant kényes előkészítését és lebonyolítását. Most a Rákóczi-temetés unikális dokumentumait is láthatjuk, kéziratos forrásoktól egészen a temetést megörökítő eredeti filmdokumentumokig.
A Kassai mozaik harmadik szereplője a város emblematikus alakja és alkotója, Márai Sándor. Nemcsak műveinek első kiadását tekintheti meg a közönség, hanem hallgathatja felolvasását is, mégpedig az emigráns létet tükröző kontextusban, a Szabad Európa Rádióban, 1956-ban. A kiállítás 2019. szeptember 6. és 14. között látogatható a Manuscriptoriumban (6. emelet, Kézirattár), áll az OSZK hírlevelében.
Borító: A dóm régi képeslapon (Balatoni Múzeum CC BY-NC-ND)