Kós Károly Ankarában

Kós Károly Ankarában

- 2017. október 20. 2:09

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

A tárlatot február elején elsőként az Isztambuli Magyar Intézetben (IMI) állították ki, miután idén száz éve, hogy 1917-ben megkezdte működését az első állami alapítású külföldi magyar kutatóintézet, a Konstantinápolyi Magyar Tudományos Intézet és ezzel útjára indult az intézményesített magyar kulturális diplomácia. 1918 novemberében történt bezárásáig az intézetben hat ösztöndíjas fordult meg, köztük a fiatal Kós Károly.

A Kós Károly munkásságát és a Konstantinápolyi Magyar Tudományos Intézet történetét bemutató kiállítást Ankarában Szőcs Géza miniszterelnöki megbízott nyitotta meg. Szőcs Géza beszédében rámutatott: az Oszmán Birodalom évszázadokon keresztül közvetítette a Nyugat felé, így a Magyar Királyság felé is az egész Kelet tárgyi és szellemi gazdagságát. Kifejtette: a történelemben a két állam hosszabb ideig kemény küzdelmeket is vívott egymással, de az érték- és tudáscsere még ilyen körülmények között is működött. Mély és komplex az a gazdagság, az a szellemi vagyon, amely összeköti a két nemzet történelmét, sőt magát a két nemzetet. Kiss Gábor ankarai magyar nagykövet hangsúlyozta: a kiállítás Ankarában aligha találhatott volna méltóbb helyet az Ankara Egyetemnél, ahol hungarológia tanszék is működik, bizonyítékául, hogy a magyar és a török nép egymás iránti érdeklődése töretlen és a szándék kölcsönös a kapcsolatok fejlesztésére. Kiemelte: a tárlat jelentősége abban rejlik, hogy az érdeklődők bepillantást nyerhetnek a kétoldalú kapcsolatok 20. századi történetének és Kós Károly életútjának egy eddig kevéssé ismert fejezetébe.

A tervei alapján felépült Wekerle-telep
A tervei alapján felépült Wekerle-telep (forrás: MaNDA Adatbázis)

Kós Károly 1917 februárjától 1918 májusáig tartózkodott az Oszmán Birodalom fővárosában. Elkészítette a nagyváros térképét, megfigyeléseket végzett a hagyományos oszmán építészet területén, tanulmányozta Szinán mester munkáit, javaslatokat tett a városfejlesztés kijelölendő főbb irányelvei tekintetében, végül pedig mindezt Sztambul című könyvében foglalta össze. A kiállítás többéves levéltári kutatásokon alapul. A tárlat felépítését Fodor Gábor, az IMI igazgatója és a kiállítás kurátora ismertette Ankarában a jelenlévőkkel. Az anyag első része (Az építész) Kós Károly életútját és munkásságát mutatja be, a második (Sztambul) isztambuli tevékenységébe enged bepillantást, míg a harmadik (Az intézet) a Konstantinápolyi Magyar Tudományos Intézet másfél éves történetét hivatott bemutatni.

(mti)

Borítókép forrása: MaNDA Adatbázis

A cikkhez kapcsolódik