Maurer Dóra tanítványai Brüsszelben
Forum Hungaricum - 2021. november 10. 10:40
Maurer Dóra tanítványai címmel nyílt kiállítás a brüsszeli Liszt Intézetben kedden. A tárlat magyar művészek munkáin keresztül mutatja be a nemzetközi hírű magyar vizuális művész hatását a következő generációkra és művészetükre.
Burányi Adrienne, a brüsszeli magyar kulturális központ igazgatója a megnyitón emlékeztetett arra, hogy a Kossuth-díjas Maurer Dóra, aki a múlt héten a Nemzet Művésze címet is megkapta, nemcsak alkotóként, hanem tanárként is tevékenykedik, az 1970-es évektől formálja művészek generációit. Mint kiemelte, noha a Brüsszelben kiállító művészek mindegyike különböző generációt és stílust képvisel, egy dolog közös bennük: életük egy bizonyos pontján mindannyian Maurer Dóra sajátos tanítási megközelítésének hatása alá kerültek. A kiállításon, amely Londonból érkezett Brüsszelbe, Maurer Dóra nyolc tanítványa (Chilf Mária, Cserny Márton, Csörgő Attila, Jovánovics Tamás, Nagy Barbara, Szegedy-Maszák Zoltán, Wolfsky András és Zalavári András) művei láthatók.
Kovács Tamás Iván, Magyarország brüsszeli nagykövete a kiállítást megnyitó beszédében kiemelte: Maurer Dóra, az egyik legkeresettebb kortárs magyar művész már több mint öt évtizede aktív. Számos területen dolgozott, beleértve a filmek világát, a szobrászatot, a fotográfiát és a festészetet is. Felidézte, hogy legutóbbi, a londoni Tate Modernben 2019-ben nyílt önálló kiállítása az év elején zárt be. A nagykövet elmondta: a brüsszeli kiállítás célja, hogy a látogatók jobban megértsék Maurer Dóra tanári zsenialitását, és nemzetközi elismerést szerezzen a kiváló tanítványoknak, akik továbbviszik a vizuális művész örökségét, gazdagítva a magyar kortárs művészetet. A tárlat a magyar kulturális központ több mint egy évtizedes törekvését folytatja: a nemzetközileg is elismert kortárs és modern magyar képzőművészek és életműveik bemutatását Belgiumban.
Maurer Dóra 1937-ben született Budapesten. Professzorként művészek generációit oktatta és inspirálta az 1970-es évektől kezdve Magyarországon és külföldön egyaránt. 1987 és 1991 között vendégprofesszorként a budapesti Iparművészeti Főiskolán, a mai Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen oktatott. 1990-ben a Magyar Képzőművészeti Egyetemen volt vezető előadó a Festő Tanszéken. Emellett 1998-tól a Pécsi Egyetemen tanított, 1999-ben Salzburgba költözött, ahol az Internationale Sommerakademie-n folytatta pályafutását. A kiállítás Brüsszelben 2022. január 14-ig tekinthető meg.
(mti)
Borító: Részlet a brüsszeli kiállításból (kultura.hu)