Mindaz, amit ma magyar irodalomként ismerünk, Kazinczy bátorságának köszönhető

Mindaz, amit ma magyar irodalomként ismerünk, Kazinczy bátorságának köszönhető

- 2019. október 2. 9:24

Átadták Kazinczy Ferenc író, költő, a nyelvújítás vezéralakjának felújított síremlékét Széphalomban, olvasható a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) közleményében.

Mint írják, a Nemzeti Örökség Intézete mintegy 4 millió forintból újította fel Kazinczy Ferenc síremlékét születésének 260 éves évfordulójára. A Nemzeti Örökség Intézete éves felújítási tervének összeállításakor mindig figyelembe veszi a kerek évfordulókat, és idén egyértelmű volt, hogy a 260 éve született Kazinczy Ferenc Széphalomban található sírja is megújul, idézi a közlemény Kárpáti Katalint, a NÖRI főigazgató-helyettesét. A magyar nyelv megújításában kulcsszerepet játszó költő egykori gyümölcsöskertje helyén épült meg tíz évvel ezelőtt – a magyar nyelv egyfajta emlékhelyeként – A Magyar Nyelv Múzeuma, amely a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) tagintézménye.

A sír 1961-ben (Déri Múzeum CC BY-NC-ND)

Mint idézik, Demeter Szilárd, a PIM főigazgatója az eseményen kiemelte: mindaz, amit ma magyar irodalomként ismerünk, Kazinczy bátorságának köszönhető, és ma az utókornak ugyanerre a bátorságra van szüksége. Hozzátette: jövő szeptemberre megújítják a Magyar Nyelv Múzeumának is otthont adó kertet. A cél a magyar nyelvnek olyan zarándokhelyet kialakítani, amely felülírja az államhatárokat és a nemzeti különbségeket. A rekonstrukció kétszázmillió forintból valósul meg.

A mintegy fél évszázadon át a magyar szellemi élet kulcsszereplőjének számító Kazinczyt Széphalomban található birtokán temették el. A jelenleg Kazinczy sírjánál látható emlékoszlop 1983-ban készült. Pál Mihály szobrászművész munkája arányaiban és formájában pontos másolata a Török Sophie által 1833-ban állíttatott emlékműnek. Török Sophie Kazinczy egyik tervét valósította meg a neki állított emlékoszloppal. A síremlék az évfordulóra mintegy 4 millió forintból újult meg.

(mti)

Borító: A sírhoz vezető fasor 1961-ben (Déri Múzeum CC BY-NC-ND)