MKE 55. Vándorgyűlés
Gönczi László - 2024. július 23. 12:17
2024 július 17-20. között kerül megrendezésre a Magyar Könyvtárosok Egyesületének 55. Vándorgyűlése Szegeden.
Az idei Vándorgyűlés mottója: A változás részesei vagyunk: Mi és MI
A konferencia nyitóülésén az MKE elnöke Gerencsér Judit gondolatébresztő köszöntőjében kiemelte a mesterséges intelligencia hatásait a könyvtáros világra, illetve bemutatta a Magyar Könyvtárosok Egyesületének új logóját, megújult arculatát. Ezután Szende László (Kulturális és Innovációs Minisztérium) köszöntője következett, majd Szeged alpolgármestere szintén méltatta a könyvtárosokat.
A Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék vezetője, Prof. Dr. Sándor Klára szintén a könyvtárosok szakmai szerepét, az informatikus könyvtáros képzés fontosságát emelte ki beszédében a társadalmi digitalizáció kapcsán. Az Országos Széchényi Könyvtár igazgatója, Rózsa Dávid a MEK+ rendszert mutatta be szakmai előadásában, ahol elhangzott, hogy az elektronikus könyvek zárt hálózatában 12.000 dokumentumot digitalizáltak és tettek elérhetővé. A plenáris ülést az éves díjátadó ünnepség zárta le, illetve Gerencsér Judit beszélgetése Karikó Katalinnal, melyet a jelenlévők felvételről tekinthettek meg. A Nobel-díjas biokémikus szintén méltatta a könyvtárosok munkáját, a kutatás-fejlesztés elősegítésében betöltött szerepüket.
A nyitóplenáris után lehetőségem volt részt venni a „Könyvtárosok látogatása a Szegedi Fegyház és Börtönben” kisérőprogramon. 25 fős szakmai csoport tagjaként körbejárhattuk az olasz neoreneszánsz stílusban épült büntetés-végrehajtási intézet dísztermét, ahol kaptunk egy általános összefoglalót a börtön történetéről, a börtönkönyvtár működéséről és feladatairól.
A látogatás csúcspontja természetesen a Csillagépületben található 25 ezer kötetes börtönkönyvtár megtekintése volt.
A kölcsönzés folyamata a börtön falain belül javarészt megegyezik a normál ügymenettel: egy elítélt 5 könyvet kölcsönözhet ki 3 hétre; a könyvcsere szintenként történik. A Hosszúidős Speciális Részlegen (HSR) büntetésüket töltő elítélteknek a fegyház dolgozói viszik be a könyvekről szóló kívánságlistát, akik ezzel a közvetítéssel juthatnak hozzá a kölcsönözhető példányokhoz. A könyvtár kölcsönzője mellett olvasóterem is működik; itt csak a helyben olvasás engedélyezett.
Népszerű olvasmányok a börtönben Rejtő Jenő, Robert Merle, Bernard Cornwell és Dan Brown művei. A legjobban elhasználódott példány Dallos Sándor Aranyecset című könyve, Munkácsy Mihály regényes életrajza, amelyet különösen a képzőművészettel foglalkozó fogvatartottak forgatják előszeretettel.
A börtönlátogatás után visszatértem az egyetemi könyvtár épületébe, ahol részt vettem a Könyvtárostanárok Egyesülete-Zöld Könyvtári Szekció ülésén. Liebhauser János, a szekszárdi könyvtár igazgatója előadásában felvázolta a hazai hálózati együttműködés lehetőségeit a fenntartható fejlődési érdekében, s hogy miként valósulhat meg a kulturális átalakítás mellett zöld átállás is a könyvárakban.
Az első napot egy kellemes, munkatársak körében elköltött vacsora zárta, illetve közös részvétel a kulturális programokon, így a Szabadtéri táncbemutató és táncházon, ahol a Tiszavirág Néptáncegyesület szórakoztatta a vendégeket, valamint az Éjszakai toronylátogatás a Szegedi Dóm Látogatóközpontban is fantasztikus élmény volt.
A második napon az „Év fiatal könyvtárosa” szekcióülés számos érdekes előadást tartogatott, mint például „Könyvmolyok és kockák”, „Rabok legyünk vagy szabadok?: szabadulószobák a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központban” vagy „A könyvtár jelene és jövője a felsőoktatásban”. Az idei év díjazottja, Szirákiné dr. Kovács Györgyi, a szolnoki Verseghy Könyvtár könyvtárosa „Könyvtárhasználati foglalkozások a könyvtárban: szerepjáték, szabadulószoba és interaktív regény” című előadásában az olvasóvá nevelés jó gyakorlatait mutatta be.
A Helyismereti Könyvtárosok Szervezete és a Bibliográfiai Szekció közös szakmai programján a központi téma a mesterséges intelligencia elterjedése okozta kihívások és szakmai megoldáskeresés volt.
Képes Gábor, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság ügyvezető igazgatója „A mi kultúránk és a MI kultúrája. Az emberiség új korszakváltása az informatikai örökség tükrében” című előadásában a számítógép, a programozás és a gépi tanulás történelmét, a tendenciák átalakulását tekintette át, majd Dancs Szabolcs ismertette, hogy milyen „Szempontváltozások vannak a bibliográfiai univerzumban”- ahol a linked data használatának jelentőségét hangsúlyozta ki.
Kukkonka Judit könyvtáros a szegedi helytörténet kutatójaként Az 1879-es Nagy Szegedi Árvízről, a mentési munkálatokról és az újjáépítésről készített egy összefoglalót. Bubonyicz Andrea az Országos Széchényi Könyvtár MARC21 Munkacsoportjából pedig MARC21 Format for holdings datáról tartott színvonalas előadást.
Az előadásokat követően kulturális programok következtek (Schmöltz Margit: Botticelli szerelmei című könyvének bemutatója), majd 20:00-tól kezdetét vette a „Baráti találkozó”, azaz a könyvtárosok szakmai vacsorája.
A találkozón lehetőség adódott új ismertségeket kötni és a korábbi szakmai kapcsolatokat ápolni, elmélyíteni. Összességében egy nagyon jól sikerült, színvonalas szakmai program volt az MKE 55. Vándorgyűlése Szegeden.
Borítókép: Magyar Könyvtárosok Egyeseülete 55. Vándorgyűlése Szegeden