ÉVFORDULÓ SOROZAT
Múltidéző: Ezen a Napon
Forum Hungaricum - 2024. november 18. 7:00
Heti történelmi visszapillantó: emlékezetes évfordulók november 18-22.
11.18. Hétfő
40 éve, 1984. november tizennyolcadikán hunyt el Kucs Béla, Munkácsy-díjas szobrászművész. Ózdi bányászcsaládba született még 1925-ben, dolgozott bányában, téglagyárban és mozdonyvezetőként is. 1946-ban részt vett a Derkovits Kollégium létrehozásában, itt kezdte szobrászi tanulmányait, majd két évvel később a Képzőművészeti Főiskolán folytatta, ahol Pátzay Pál és Mikus Sándor voltak a mesterei. 1965-től Szentendrén élt és alkotott, ahol megszervezte a Szentendrei szoborparkot.
Formanyelve alapvetően realista, a sokalakos szobrok mestere volt, központi témája pedig a közösségi élet és az összefogás volt. Kucs 150 művét szülővárosának adományozta, de számos alkotása megtalálható más közgyűjteményben, például a Magyar Nemzeti Galériában, a Sárospataki Képtárban, vagy épp a Thorma János Múzeumban, így például az itt látható is.
11.19. Kedd
1851. november tizenkilencedikén született Pfaff Ferenc építész, a MÁV egykori főépítésze, aki 1887-1907 között 20 nagyállomás és több kisebb vasútállomás tervezésén, felépítésén, vagy épp átépítésén dolgozott. Pályaudvarai a reneszánsz eklektika irányvonalát képviselik, nevéhez fűződik többek között a Miskolc-Tiszai pályaudvar, a Debreceni nagyállomás régi épülete, a szegedi pályaudvar átépítése, vagy épp az alább is látható Pécsi főpályaudvar kivitelezése is, ahol nevét még egy emléktábla is őrzi.
Pfaff még pályája kezdetén kisebb épületeket is tervezett, például a svábhegyi római katolikus templomot, de az ő elképzelései szerint épült meg a Városligetben az 1885-ös Országos Általános Kiállítás képzőművészeti kiállítótere, az egykori Műcsarnok, amit ma Olof Palme-házként ismerünk.
11.20. Szerda
175 évvel ezelőtt 1849. november huszadikán került hivatalosan is átadásra a Lánchíd, azonban a ceremónia nem volt éppen ünnepi, ahogy a légkör sem a szabadságharc leverése után, 6 héttel az aradi vértanúk kivégzése után. Éppen ennek a megfélemlítő és megalázó hangulatnak a megerősítéseként az osztrák katonai főparancsnok, Haynau vezetése mellett történt meg a Széchenyi által megálmodott híd átadása. Az ünnepségen – már ha egyáltalán nevezhető így – a felsorakoztatott katonaságon kívül csak néhány járókelő vett részt, és beszéd sem hangzott el.
Bár a budai hídfőnél november 21-e olvasható az átadás időpontjaként, azonban ez a vámszedés kezdetét jelzi. Csak 1899-ben, a híd átadásának 50. évfordulóján döntöttek a Széchenyi lánchíd név felvételéről, Zelovich Kornél műegyetemi professzor, a Magyar Mérnök- és Építész Egylet ünnepi ülésén elhangzott javaslatának megfelelően.
11.21. Csütörtök
1996. november huszonegyedikén kezdődött az ENSZ kétnapos konferenciája, amire a tagállamok vezető médiaszemélyiségei azért gyűltek össze, hogy megvitassák a televízió jelentőségét a modern világban. Az esemény televíziós világfórumként vált ismertté, és azóta ez a nap a televíziózás világnapja.
A világnap üzenete elsősorban a televíziós társaságokat, műsorkészítőket igyekszik elérni, illetve ösztönözni arra, hogy ma olyan témákat állítsanak középpontba, mint a béke, az együttműködés és a fejlődés.
11.22. Péntek
1840. november huszonkettedikén született Fessler Leó épületszobrász. Bécsben tanult, majd Ybl Miklós Pestre hívta, ahol főként vele, az általa tervezett épületek szobrain dolgozott, így számos alkotása megtalálható a Szent István bazilika, az Operaház, az egykori Műcsarnok – ma a Képzőművészeti Egyetem –, vagy épp a Várkert homlokzatán. Ybl tervei alapján készítette az egykor a Kálvin téren állt Danubius-kutat, ami a második világháborúban megsérült – újrafaragott formájában ma az Erzsébet téren láthatjuk.
Az eredeti alkotás Tiszát jelképező alakját a Kapisztrán téren, a Hadtörténeti Múzeum szoborparkjában, Szávát pedig az eredeti helyétől nem messze, a Ráday utca 1. udvarában találhatjuk.
Borítókép: Fotelben olvasó férfi (Fortepan CC BY-SA) A fénykép adományozója Róna Annamária.