Az élet művészete. Szecessziós plakátművészet

Tompa Éva - 2025. május 6. 2:26
Az élet művészete c. kiállítás a magyar plakátművészet első aranykorát mutatja be, amely a 19. és 20. század fordulóján a szecessziós stílus jegyében bontakozott ki. Nemcsak a plakátok, hanem a kiállítás kivitelezése is gyönyörű lett, arra is gondot fordítottak, hogy a különböző színű kiállítóterek a kiállított plakátok színeivel is harmonizáljanak.
A plakátok, ahogy napjainkban is a legkülönbözőbb dolgokat hirdetik. Ez a tárlat azonban nem csak ezt a sokszínűséget kívánja ismertetni, olyan formában mutatja be a mindennapok világát, hogy eközben a polgári otthonok enteriőrje, folyóratok, kerámiák és az öltözködés is bemutatásra kerül. A plakátok között megelevenedik a századforduló éjszakai élete, de az elmaradhatatlan kávéházak plakátjai is. Sőt, a hölgyek sokáig pellengérre állított biciklizése és dohányzása is bemutatásra kerül, hiszen a plakátok állandó szereplői a buja, boldog nőalakok.

Az első magyar nagyvállalat, amely egyik úttörője volt a magyar kinematográfiának a Projectograph Rt volt. A “Projectograph mozgófénykép és gépgyár részvénytársaság” 1908. szeptember 2-án alakult, kezdetben “udvari”, majd 1914 júniusától “kamarai szállító”. A részvénytársaság első mozgószínháza az Odeon-mozgó volt, amely az Erzsébet-körút 29. szám alatt egy üzlethelyiségben nyílt meg 1899-ben. 1908-ban épült az Apollo-mozi, a Corvin áruház telkén. Érdekes kultúrtörténeti adalék, hogy kezdetben nem a filmeket reklámozták, hanem a mozikat.

Brázay (Brazovics) Kálmán kereskedő specialitása a sósborszesz gyártása volt. Franciaországi tanulmányai alatt ismerkedett meg ezzel a termékkel, mely tulajdonképpen sós víz és pálinka elegye volt, melyet később illatosítottak. Elsősorban a fáradtság ellen volt hatásos, de fertőtlenítőként is alkalmazták. A termék reklámozói között megtaláljuk Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Benedek Elek és Molnár Ferenc nevét is.

„A plakátok dekoratív vonalkultúrájukkal a szecessziós szépségeszményt hirdetik, gyönyörködtetnek, vagy éppen humorukkal igyekeznek megnyerni a közönség tetszését. Rajtuk keresztül újra átélhető az első világháborút megelőző boldog békeévek hangulata.” A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek részeként megnyíló tárlat október 5-ig látogatható a Magyar Nemzeti Galériában.
A Brázay-féle Sósborszesz plakátja adatbázisunkban is megtalálható a többi fénykép a kiállításon készült.