Tarsolyok a Rákóczi-szabadságharctól a nagyságos fejedelem újratemetéséig

Tarsolyok a Rákóczi-szabadságharctól a nagyságos fejedelem újratemetéséig

- 2021. június 24. 7:47

Különféle korok huszárjainak tarsolyaiból nyílt június 22-én kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban.

A múzeum ismertetése szerint a mindenkori huszárszablyához köthető tarsolyt először a 17. század elején említik, később a Magyar Királyi Testőrség és a vármegyei rendfenntartó alakulatok is használták. A szatmári béke után (1711) számos huszártiszt hagyta el hazáját és terjesztette el a huszár fegyvernemet először Európában, majd később a világban, és ezzel az ikonikus huszártarsoly is bevezetésre került külföldön.

A szablya mellett ott van a címeres tarsoly is (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum CC BY)

A Magyar Nemzeti Múzeum új kiállítása az intézmény és Máday Norbert kecskeméti magángyűjtő kollekciójából tár egy reprezentatív válogatást látogatók elé. A tárlat mintegy 40 tarsolyt mutat be a 18-20. századból, amelyet előzményként egy honfoglaláskori tarsoly egészít ki. A korabeli használatot eredeti festmények és grafikák illusztrálják majd. Hasonló kiállítás Magyarországon még nem volt, a tárlat erre a sajátosan magyar egyenruha kiegészítőre irányítja rá a figyelmet, amelynek hungarikummá nyilvánítását nemrégen kezdeményezték.

A kiállítás nemcsak a felnőttekhez szól, hanem a gyerekekhez is. Ezért a kiállítótérben a vitrinek és a tájékoztató tablók mellett – őket is megszólítandó – a témához kapcsolódó interaktív múzeumpedagógiai játékok kerülnek elhelyezésre.

Borító: Megyei huszár tarsolya az 1800-as évek elejéről (Balatoni Múzeum CC BY-NC-ND)