ÉVFORDULÓ SOROZAT

Vasmanó

Vasmanó

- 2021. március 3. 12:21

A diktatúra idején az arisztokratákról tudatosan kialakított képet (magyartalan, úrhatnám, műveletlen, kéjenc stb.) árnyalandó, ismerjük talán meg Andrássy Manó, azaz Emánuel gróf életútját, aki mellesleg éppen kettőszáz esztendeje született. És akit gyárai miatt Vasgrófnak is neveztek, de konyított többek között a festészethez, a karikatúrához, no és az útleíráshoz, a műgyűjtéshez, a régiségekhez is.

Bizony, aztán még a pesti bölcsészkart is elvégezte, majd atyjával, az oláhpataki Károly-kohót alapító Andrássy Károllyal beutazták Európát, de eljutottak Marokkóba is. Élményeit a Honderű folyóiratban közölte, s ahogy aztán Gyula öccse, a „szép akasztott ember” és későbbi miniszterelnök, ifjan ő is politizálni kezdett. 1847-től Zemplén főispánja volt, majd Torna képviselője a 1847-48-as pozsonyi diétán. Már a Batthyány-kormány nevezi ki Torna főispánjává, majd pedig ott harcol a pákozdi csatában is. A továbbiakban viszont nem tud a koronás király ellen harcolni, ezért emigrál, és akkor már kicsit körül is néz a világban. Eljut így Kelet-Indiába is, s kalandjait saját rajzaival, litográfiáival meg is jelenteti. Ez a mű pedig 1858-ban meghozza neki a Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd két esztendő múlva a rendes tagságát is. Miközben festői tehetsége révén tagja a Pesti Műegyletnek is, ahol aztán elnöknek is megválasztják.

A címlapra azért Gyula öccse került (ÓMI Városi Könyvtár CC BY-NC-ND)

Aztán még a kiegyezés előtt hozzálát Károlyi György gróffal a Tisza szabályozásának, amire hitelt, a vízmentesített területekre viszont adómentességet szerez. 1867 után a politikába is visszatér, Gömör és Zemplén főispánja lesz (öccse azért többre viszi, de nincs köztük harag), majd a rozsnyói kerület szabadelvű képviselőjének is megválasztják. Mindeközben folyamatosan jelennek meg a közéletet karikírozó rajzai, rendületlenül gyűjti a festményeket, műkincseket, ötvösremekeket, néprajzi tárgyakat és régiségeket, többek között Mátyás király nyergét is megszerzi. És visszaveszi a betléri kastélyt, amit 1881-től alapjaiból újjáépíttet. Itt, valami hatalmas szerencse folytán páratlan gyűjteményének nem csekély részét még most is meg lehet nézni. Gyakorlatias ember lévén a gyönyörű kastélyparkba azért halastavakat is ásat, vadászataira pedig egész Európából érkeznek vendégek.

Karikatúrája Széchenyi Istvánról (Wikipédia)

No de az országért talán a legtöbbet a vasgyártáson keresztül tette. Az apjától örökölt kohó mellé másikat is alapít 1861-ben született lányáról elnevezve, Etelka néven, de megveszi és bővíti a betléri, a berzétei, a gombaszögi és a vígtelkei vasműveket is. Így a Felvidék adja az ország vastermelésének egyharmadát, amiből Manó kohói évi 20 ezer tonnával veszik ki a részüket. Aztán az 1870-es években vasút is épül lobbizása révén Gömörben, 1886-ban pedig valóságos belső titkos tanácsnok lesz. És hat gyermek atyja, amikor pedig éppen egyikük meglátogatására utazik, Görz városában egy nyakán nőtt kelés miatt meg kell állnia. Ahol is minden orvosi beavatkozás ellenére bele kell halnia ebbe a csekélynek tűnő problémába.

Borító: Wikipédia

Évforduló sorozat

Múltidéző: Ezen a Napon
2024. december 23. 12:26

Múltidéző: Ezen a Napon
2024. december 16. 7:00

Múltidéző: Ezen a Napon
2024. december 9. 7:00

Múltidéző: Ezen a Napon
2024. december 2. 7:00

Múltidéző: Ezen a Napon
2024. november 25. 7:00

Múltidéző: Ezen a Napon
2024. november 18. 7:00

Múltidéző: Ezen a Napon
2024. november 11. 7:00

Múltidéző: Ezen a Napon
2024. november 4. 7:00

Múltidéző: Ezen a Napon
2024. október 28. 7:00

Múltidéző: Ezen a Napon
2024. október 21. 7:00