Vincze Ottó kifutó modelljei
Forum Hungaricum - 2022. április 14. 6:38
Vincze Ottó Munkácsy-díjas képzőművész új kiállítása Kifutó modellek címmel nyílt meg a Szentendrei Képtárban. Az IKON kiállításán szerepet kapnak a 90-es években újra felfedezett anyai örökség vizuális elemei, a szabás/varrás eszközei, az oktatókönyvek és a szabásminták izgalmas ábrái, a divatrajzok elegánsan egyszerű, abszurd, talányos helyzetbe hozott figurái, közölte a Ferenczy Művészeti Centrum (FMC).
Az FMC közleménye szerint Vincze Ottót, a Vajda Lajos Stúdió vezető egyéniségét, a sokat emlegetett szentendrei szellemi közeg és választott tanítói ( Deim Pál, Bereznai Péter, fe Lugossy László) segítették autodidaktából professzionális művésszé válni. Monomániásan precíz mérnöki pontossága, a hűvös, racionális gondolkodás, a geometria, a logika, a rend, az arány és bűvös masinák iránt tanúsított érdeklődése az intermediális művészet felé hajtotta, amely azonban a mondriani, malevicsi természeti, humán alapú konstruktív-szürrealista festészetből és a város „motívumközpontú” spirituális hagyományaiból nőtt ki.
Az IKON kiállítására készülő új műveivel kapcsolódik a korábbi családi örökségül kapott szabásminták, a háttértartalmakat elrejtő/feltáró vizuális világához. Kép-installációi és a térben megjelenő felnagyított varróeszközei, objektek és grafikák együtteseiben úgy jelenik meg az ember, mint a tárgyak teremtő szelleme, aki örömét leli a talányos szerkezetek újra-meg újragondolásában. A Munkácsy-díjas képzőművész Kisvárdán, 1964-ben született, Szentendrén él és dolgozik.
Számos díjat nyert, munkái megtalálhatóak a Ferenczy Múzeum, a Janus Pannonius Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria modern kori állandó kiállításában.
Borító: Régi szentendrei hangulat (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-ND)