A lebegő, tünékeny japán világ képe Esztergomban

A lebegő, tünékeny japán világ képe Esztergomban

- 2019. június 13. 11:18

Magyarországon egyedülálló, a japán ukiyo-e stílusban alkotott képekből nyílt kiállítás szerdán az esztergomi Duna múzeumban a japán-magyar diplomáciai kapcsolatok 150. évfordulójának alkalmából.

A japán kifejezés jelentése: a lebegő, tünékeny világ képe. Az ukiyo-e 17. és 19. század között virágzó művészeti stílus volt. Mesterei fametszeteken és festményeken, misztikus, utánozhatatlan színátmeneteket felvonultató alkotásokban ábrázolták a világot és hatottak az európai művészekre, írta a kiállítás katalógusában Dénes Mirjam művészettörténész, a művek egyik bírálója. A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum japán gyűjteményének kurátora kiemelte, a művészeti stílust idéző művek elkészítésére a pályázatot a Duna Múzeum a japán kultúra iránti figyelem felkeltése érdekében írta ki. A felhívásra 968 mű érkezett, a zsűri 60 művész alkotását válogatta be a kiállítás katalógusába, a tárlaton 37 mű szerepel.

Egy korábbi, 18. századi metszet Kaposvárról (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum CC BY)

A pályaművek túlnyomó többsége figuratív és sok mű inkább témaválasztásával idézi a lebegő világot. Számos alkotás él az ukiyo-e által népszerűvé vált szalagszerű képarányokkal, a csonkolt képkivágással, merész diagonálisokkal, elhagyással, sűrítéssel vagy dekoratív halmozással. A művészettörténész hozzátette, az ukiyo-e a fogyasztói kultúra termékeként, és a mai japán képregény őseként is megközelíthető. A látogató minden kiállított műben felismerhet egy-egy, az ukiyo-étól kölcsönzött vonást. A megnyitón jelen volt Sato Kuni japán nagykövet asszony és Josinobu Abe, a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgatója, mivel a kiállítás létrejöttét az esztergomi autógyár támogatta. A képek augusztus 23-ig tekinthetők meg a Duna Múzeum Közép Európai Galériájában.

(mti)

Borító: Képeskönyv fametszetekkel (Déri Múzeum CC BY)