Forradalmi textilek és fotogarmok az acb Galériában

Forradalmi textilek és fotogarmok az acb Galériában

- 2021. május 5. 10:27

Újabb páros kiállítás, Szilvitzky Margit és Eperjesi Ágnes tárlata nyílt az acb Galériában (Budapest, Király u.76.), amelyben részleteket kapunk a textil forradalomból illetve a fotogramok titkos életéből. A galéria közleménye szerint a két kiállítást a két különböző galéritérben az érdeklődők hétköznap délután tekinthetik meg.

A 2018-ban elhunyt Szilvitzky Margit neve összeforrt a magyar textilművészet hazai és nemzetközi áttörésével és hetvenes évekbeli hőskorával. Az ezen a területen működő alkotók a textilre elsődleges, autonóm médiumként tekintettek, és az iparművészettől való függetlenedéssel párhuzamosan a nemzetközi képzőművészeti diskurzus aktuális kérdéseivel foglalkoztak. A magas művészet hagyományos kategóriáin kívül, a politikai figyelem perifériáján működve a szombathelyi biennálék pedig 1970-től kezdve intézményes keretet biztosítottak a kísérleti textiles megközelítéseknek. Attalai Gábor és Szenes Zsuzsa mellett Szilvitzky is azok közé a művészek közé tartozott, akik nem csupán rendszeres és jelentős kiállítókként, hanem az események alakítóiként is részt vettek az „új textiles” mozgalom történetében.

Szilvitzky Margit: Emlékező tárgyak (Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum CC BY-NC-ND)

A Pont fordítva Eperjesi Ágnes első egyéni kiállítása az acb Galériában. Az itt bemutatott színes fotogram-sorozatokat 2013 óta készíti, folytatva a fotográfia és a színek összefüggéseire épülő korábbi műveit. Eperjesi számára a fotogram különösen fontos médium. A „közvetlen lenyomat” művészetben betöltött paradigmatikus szerepét a fényre is kiterjeszti, a fotogramon a fény érintése sötétedést eredményez, a fény hiánya pedig pozitív formaként jelenik meg – ráadásul nemcsak a tónusok, hanem a színek is a maguk komplementereit adják a folyamat végén: tehát minden pont fordítva látszik a megszokotthoz képest, így téve próbára hétköznapi tapasztalatainkat. Erre utal a közlemény szerint a kiállítás címe is.

Borító: Eperjesi Ágnes fotogramja (acb Galéria)