Szent vagy profán?

- 2023. április 5. 2:19

Szent vagy profán?

Soron következő feladványunkban képzőművészeti tudásukat tesztelhetik. A megfejtéshez korábbi Szent vagy profán? Aktok a képzőművészetben című virtuális kiállításunk nyújt segítséget, amit a kvíz után találnak.

1. A mintegy 30 ezer éves, szemcsés mészkőből faragott Vénusz-figura az egyik legismertebb akt a képzőművészetben. Mi a neve?

2. Mit jelent a címben szereplő profán kifejezés?

3. A meztelenség az ókorban a hétköznapi élet része volt, így megörökítése is ugyanazzal a természetességgel történt. Hol mutatkozhattunk volna fedetlen testtel az ókorban?

4. A reneszánsz idején a fedetlen emberi test ábrázolása már tudományos igénnyel történt, gondoljunk csak a Vitruvius-tanulmányra. Melyik híres reneszánsz mester vizsgálta ily módon az emberi test arányait?

5. Michelangelo eredetileg freskójának minden szereplőjét ruhától megfosztva, meztelenül ábrázolta, később libbenő drapériárakkal fedették le a képen látható „illetlen” testrészeket. Melyik híres alkotásáról van szó?

6. Előfordul, hogy az eredetileg aktfestményét kénytelen felöltöztetni a festő – így történt ez Francisco Goya híres alkotásával is, melynek így két alakja is világhírűvé vált, ezek címei:

7. Édouard Manet Reggeli a szabadban című festménye közfelháborodást okozott. Vajon miért?

8. Az avantgárd áramlatok főleg francia közvetítéssel jutottak el hazánkba. A 20. századi magyar művészet első valóban a modernizmus elveit valló, sajnálatosan rövid életű társasága volt a:

9. Márffy Ödön – akit vérbeli koloristaként tartottak számon – képgyűjteményünkben is szereplő műve a:

10. Az aktfotózás egyidős a fényképezés történetével mégsem tudunk sokat első művelőiről, és ez nem véletlen. Az 1850-es években bizonyos Félix-Jacques-Antoine Moulint pénzbüntetésre és egy hónap elzárásra is ítélték tevékenysége miatt. Ettől függetlenül híres festők is használtak a fotógráfia e típusát, például:

Ellenőrzés

Eredmény

Segítség: Szent vagy profán? Aktok a képzőművészetben című, tematikus virtuális kiállításunk a MaNDA adatbázis oldalán.