Home office előadás sorozat a pénzről

Home office előadás sorozat a pénzről

- 2020. március 27. 8:43

Pénzek színes világa címmel napi három percben Tóth Csaba, a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa indított előadás-sorozatot a világhálón.

A múzeum közleménye szerint a kialakult járványügyi helyzet a világ nagy múzeumaihoz hasonlóan a Magyar Nemzeti Múzeumot is arra kényszerítette, hogy határozatlan időre bezárja kapuit látogatói előtt. Bár ajtajai zárva tartanak, a múzeumi munka nem állt le, régész, történész és művészettörténész kollégái saját otthonukba visszavonulva, „home office” üzemmódba kapcsolva folytatják tovább tudományos munkájukat, amelynek szerves részét képezi a tudományos népszerűsítő tevékenység is. A Magyar Nemzeti Múzeum, amely már korábban is nem kis mennyiségben osztott meg digitális tartalmakat, a járvány idejére fokozottabb mértékben áll át online tudásközvetítésre. Ennek keretében indította útjára YouTube csatornáján 2020. március 23-án azt a mini videósorozatot, amely minden este újabb résszel jelentkezik az elkövetkezendő hónapokban.

Horthy a híres ezüst ötpengősön (Jósa András Múzeum CC BY-NC-ND)

Tóth Csaba régész-numizmatikus sok más kollégájával együtt otthonába kényszerülve, saját kanapéján üldögélve osztja meg velünk érdekes és értékes gondolatait, amelyek állandóan és szüntelenül a pénz körül forognak. Nem is tehetne másként, nála ez szakmai ártalom, hiszen a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársaként immáron negyed évszázada az Éremtár hatalmas, közel 400 000 darabos gyűjteményének azon részével foglalkozik, amely Magyarország és a világ pénzeit foglalja magában a kora középkortól napjainkig.

Osztrák ezüsttallér a 17. századól (Jósa András Múzeum CC BY-NC-ND)

Tudományos alapokon nyugvó, ismeretterjesztő előadásainak témája tehát a pénz és a pénzhasználat számtalan aspektusa: szó lesz bennük a különféle pénzelnevezések eredetéről, a magyar és a külföldi pénzek történetéről, érdekes pénzhasználati szokásokról éppúgy, ahogy a Magyar Nemzeti Múzeum Éremtárának gyűjteményében található érem- és érmeritkaságokról, ezek jelentőségéről, az éremgyűjtés kultúrtörténetéről és a numizmatikai aukciók páratlanul színes világáról. Az előadások a közlemény szerint múzeum weblapjáról és közösségi oldaláról érhetők el

Borító: Károly Róbert híres aranyforintja (numizmatics.hu)