Milyen lesz a világunk 2057-ben?

Milyen lesz a világunk 2057-ben?

- 2022. április 5. 8:27

Hogyan képzelik el a fiatal művészek világunkat 2057-ben? Milyen vízióik vannak a jövőnkkel kapcsolatban? A MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. által megjelentetett, 2057 – Személyes utópiák című idei évi nyílt pályázati felhívásra április 4-ig jelentkezhettek online a 35 éven aluli képzőművészek, a legjobbak munkáit pedig a szentendrei MANK Galériában rendezett csoportos kiállításon mutatják be.

A MANK, ahogy a közleményükben is írják, kiemelt célkitűzése, hogy a fiatal generáció számára minél több és minél magasabb minőségű megjelenési lehetőséget biztosítson, ezzel is támogatva törekvéseikben az alkotókat. Ezért a társaság több éves hagyományra visszatekintő kezdeményezésének köszönhetően olyan 35 év alatti fiatal képzőművészeknek kíván bemutatkozási lehetőséget biztosítani a szentendrei MANK Galériában, akik lendületükkel, tehetségükkel már most kiemelkedő alkotásokat tudhatnak maguk mögött. A 2022-es esztendő kurátori koncepciója szerint a pályázat a jövővel kapcsolatos művészeti elgondolásokra épül. 2057 – Egy évszám a jövőből. Egy olyan évszám, melynek eléréséhez pontosan annyi időnek kell eltelnie, mint amennyit már a pályázók születésük óta megéltek. Talán nem is tűnnek olyan távolinak a 2050-es évek. Mégis sokan már most egy olyan évtizednek jósolják, mely fordulópontot jelent majd az emberiség életében. Jövőelemzők szerint a Föld kapacitásainak végső kihasználását ezekre az évekre érjük el. Ám amilyen gyorsan fejlődnek a technológiák, és amilyen léptékben zajlik már most a hétköznapi életünk átformálása, lehet, hogy addigra megtaláljuk a valóban fenntartható élet kulcsát.

Milyen lesz a világunk 2057-ben? (Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum CC BY)

Az emberiség a digitális korban tulajdonképpen újrateremti a valóságot, sőt alternatív dimenziókat hoz létre. Ha képes az ember teremteni, azzal isteni tulajdonságot sajátít el. Már jelenünkben is, de a jövőben még inkább megkérdőjeleződik tehát, hogy mit jelent az emberi és mit az isteni minőség? Milyen fejlődési lehetőség áll még az emberiség előtt? Hogyan változnak meg közösségeink a jövőben, ahol a boldogulás kulcsa a gyors és hatékony tudásmegosztás? Most még csak kérdéseink vannak a jövőt illetően, de a művészek víziói és meglátásai izgalmas alternatívákra világíthatnak rá. A MANK kíváncsi a fiatal művészgeneráció vízióira, szubjektív válaszaira, melyet a 2057 – Személyes utópiák című tárlaton szeretnének bemutatni a kiállításlátogatók számára. A 35 év alatti művész korosztály jövőképének felfedezése különösen izgalmas metszetét mutathatja meg a kérdésekre adható válaszoknak. A kiállítás kurátora Sipos Tünde művészettörténész lesz.

Borító: Milyen lesz a világunk 2057-ben? (Balatoni Múzeum CC BY-NC-ND)